اشخانی

خواهشا با نظرات ، انتقادات و پیشنهادات مرا در جهت بهترشدن یاری کنید. خواهشا بدون جبهه گیری و جهتگیری نظر درج کنید تا مطالب را به بهترین نوع ممکنه ویرایش و اصلاح کنم. مطالب دسته‌بندی شده و شناسه دارست.

از اسم خودتان راضی هستید ؟؟؟ با نظری این بحث را بهتر کنید.( چالش اول ، هرهفته یک چالش آموزنده با نظرات شما عزیزان )

 • اشکان ارشادی
 • چهارشنبه ۲۹ آبان ۹۸
 • ۰۴:۲۵

نویسنده : اشکان ارشادی 

این نوشته!  جدیست ولی با لحنی طنزآلود! پس بدون تعصب بخوانید.

خوب ، آرام آرام از مطالبم ویرایش می‌کنم و دوباره نویسی و بازبینی میکنم. نظرهای متفاوتی در مورد نوشته هام موجوده! و طبیعتا هم باید مخالفین داشته باشه! البته راست هم میگند. بالأخره بنده باید در یک حوزه بنویسم و اینجوری نمیشه که از : « هر علمی ؛ بهره ای و از هر علمی نکته‌ای » . غلط اینجانب اینست که ورود به مطالب تخصصی میکنم و یادم میره که صرف! خواندن و تحقیق نمی توانم در حوزه‌های مختلف ورود کنم و عالم خود می طلبد! پس آرام آرام ویرایش می‌کنم و اگر مطلبی تا کنون از وبم کپی شده ، خواهش می‌کنم تا حذف گردد. 

امروز به این فکر می‌کردم که در چه زمینه ای بنویسم ؟؟؟ احساس کردم جدی_بامزه برایتان بنویسم ، بطوریکه هم از مسائل مهم جدا نیفتم و هم به طرح سوال بپردازم. حالا یه سوال ؟

آیا از اسم خودتان راضی هستید ؟؟؟ 

من هم راضی ام و هم نه! 

از روزیکه اسم خودم را شناختم با مواردی هم غرورانگیز روبرو شدم و هم شرم آور! 

مصائب من با اسمم از بچگی شروع شد! از وقتیکه کارتون گنجشکک « اشی و مشی » از تلویزیون پخش می شد و بدتر اینکه با آهنگی از فرهاد هم آشنا شدم که میخواند : گنجشکک اشی مشی! لب بوم ما نَشین! بارون میاد خیس میشی! میفتی تو حوض نقاشی! برف میاد گوله میشی! میفتی تو بوم نقاشی! و ... 

همین مواقع بود که میخواستم کاست که هیچی! رادیو رو هم بشکنم ولی متأسفانه به گروه خونی بنده نمیخورد! پس خونسردی خودم حفظ کردم. ولی از شانس بد بنده و به ناگاه پفکی به بازار آمد که نامش : اشی مَشی بود. 

این پفک که الان اصلا نمی بینم فعالیت داشته باشه! حتی نوشابه « اشی مشی » رو هم داد بازار! 

بنده آنموقع محصل بودم و بسیار بد گذشت. 

شانس ما هم ، چقدر کتاب کودک با نام گنجشکک اشی مشی نوشته شد. در پایین همین نوشته چندتا از خاطره انگیزترین عکسهای اشی مشی رو براتون می‌گذارم و میخوام تا قشنگ نگاه کنید و نظر بگذارید.

بنده تا اکنون هم نسبت به اشک تحرکاتی عجیب و غریب دارم ، و به این مسأله فکر می‌کنم که مثلا : فلانی گفت و یا نوشت : آخه اَش! منظورش چه بوده؟ اصلا یعنی چه؟ مگه من همسن شمام ؟ اصلا من این اسمم رو چطور عوض کنم؟ خیله خوب! منرو مسخره میکنی؟ هنوز اون روی منرو حتما کسی ندیده؟ اصلا چه غَلَطا ؟؟ چه چیزا؟؟ یعنی چه آقا یعنی چه؟ از کی تا حالا اسم رو مخفف! اونهم اینجوری میگند ؟؟؟ 

البته یه مدت هم رسیدیم به تواریخ باستان و کلی غرور کسب کردم و با اشکانیان! حسابی خوش بودم! 

بله بسیار غرورانگیز واقع شد تا اینکه برحسب جوانی و تازه دستیابی به محیط اینترنت با حوادثی مواجه شدم که بسیار جالب توجه هست و اتفاقا عمری در این مورد حرف دارم. ولی خوب میدانم که باید حوصله خوانندگان عزیز رو هم حساب کنم و از هم همه گویی پرهیز کنم و خلاصه و مفید بگم. 

بله عزیزان! با محیط وب و وبلاگ تازه آشنا شدم و افتادم داخل سایت های ترک و ایرانی و.... 

در مورد هویت اسمم ایندفعه چیزهای جدیدی خواندم و اینکه اشکانیان ترکمن بودند و این اسم ترکیه! خوب اینرو بگم که انقدرها بدم نیامد ولی نباید ادامه میدادم و یادم رفت اندازه نگه دارم و زیادی پیش نرم. بعدا فهمیدم که بابا فرقش چیه؟ حالا ایرانی باشه یا ترکی؟ ولی برای زدن این حرف دیر اقدام کردم و قبول دارم که اشتباهاتی انجام دادم ولی وب قدیمم که اکثرا حاوی درسهای ترکی_کوردی_عربی بود فقط و فقط برای بچه‌های مشتاق به این زبانها بود ولاغیر! که البته بهای آن را هم خودم با مسدودشدن و حذف وبم پرداختم. متأسفانه گاهی بدبرداشتی حادث میشه و هیچ جوری هم حل نمیشه. 

اشکان همان اَشخان 

اندر احوالات اسمم بودم که در کتابی خواندم اشکانیان از تراکمه شاید باشند ولی ایشان مدعی خویشاوندی با پارس داشته اند و.... البته خواندم که ساسانیان، آل اشکان رو کشتار کرده‌اند. بگذریم که تاریخ صفویه چقدر شبیه بود و الان بحث بابت این موضوع نیست. 

در مورد نام وبم نیز چالشی نباشه! آقا بخدا همه‌ی نامهای کاربری پر شده! و بالأخره باید به یک اسمی نام کاربری زد. 

چالش دیگه ی من با اسمم ، لطف این فیلمهای ترکیه بود و هرجا که من فیلم از فلش میزدم و با زیرنویس نگاه میکردم وسطش می شنیدم : اَشکیم! اَشکیمسَن. البته که هیچ ترکیه‌ای منرا عشق خود نمی داند ولی مشتاق شدم تا برم ترکیه چون بالأخره اینجوری هم میشه برداشت کرد که : اشک ( اشکان ) عشقمونه! شاید اونجا کلی کشته و مرده داشته باشم و خودم خبری نداشته باشم.

از فامیلی خودم نیز نهایت رضایت رو دارم ولی خیلی بهتره بحث نکنم. 

فقط حرف و سخن آخر اینکه ، کمی به لفظ قلم نویسی هم اهمیت بدهیم و نَگوییم که آقا! این نوع گویش و گفتار منسوخ شده! از رده خارجه! جمع کن این کَتابی نَوِشتَن را! ای آقا این لَحن و اَلحانِ افغانی هستش! 

در این مورد زیاد نوشته بودم و در ل و ک س بلاگ و ب ل گ فا ، و.... همه‌ی مطالبم رفت. 

توجه کنید که بسیار نوشته های گرانبهایی در این زمینه داشتم که همه‌ی آنها بهمت و لطف برخی از بچه‌ها نابود شد یعنی بالکل از بین رفت و علاقه ای برای نوشتن هم ندارم ولی اگر و اگر کثرت نظر و کثرت خواهان! پیدا کنم. حتما می نویسم. باشه که در زمینه صلح قدم برداریم و با همدیگه باشیم نه جدا و با روحیه ای خصمانه نسبت به همدیگر! 

البته اینرو یادم رفت بگم : 

یه مدت اِنقدر روی اسم حساس شده بودم که به هرچیز می رسیدم دنبال عنوان و اسمش می گشتم. از دایره‌المعارف خیلی خوشم می آمد چون اسم به اسم تحلیل کرده بود. ولی چند بار پیش آمد که! پرسیدم خوب اسمش ؟؟؟ که در جواب شنیدم ، تو با اسم دختر مردم چکار داری؟ ( اینجور مواقع میگند حالا خر بیار و باقالی بار کن ، ولی بنده کسی رو برای آوردن خر هم  نداشتم. ) . 

اگه بخوام بنویسم دیگه زیاد میشه 

البته این اسم بنده ماجراهاش زیاده! مثلا یکبار به این فکر می‌کردم که شاید : اشک + ان نشانه ی جمع. باشه. 

ولی بنده قبول نمی‌کنم و البته شاید هم یکی به نعل زدم و یکی به تخته! آخه اگر قبول کنم پس افتخارات اجداد ملوک الطوایف چه میشه ؟ همان اشکانی ؟ آها ، بهتره از توهم بیام بیرون. 

آخر اینکه با لفظ قلم دو تا نصیحت بنویسم و تمام ؛ 

عفوا اگر ثقیل کتابت میکنم. بِنتان بَلَدِ کریمه ی بنده کمی بر حسب رعایت افتند و بدانند قلت مواد آرایشی و استفاده از آن بهترست از کثرت این مواد! به واقع که این نوع آراستن مصنوع است . 

البت که در این وادی! تنها اناث نیستند و اولاد ذکور نیز به آنها پیوسته اند. 

هرچیز تعادلش خوب و پسندیده هست. 

حرف و حروف خود کنترل شده بزنید و حساب خرج و خروج نگه دارید. 

 

 • نمایش : ۸۴۳
 • ناشناس
  😂😂
  اسمتون قشنگه که
  داییم اسمش اشکانه من خودم به شخصه خیلی اسمشو دوس دارم خیلیم راحت مخفف میشه«اشی»
  اگه اینجوری صداش کنم یذره حرصی میشه ولی خب قشنگه دیگه

  +این مطلبتونو بیشتر از بقیه دوست داشتم... بقیه قشنگ بودنا ولی این فرق میکرد
  ++من از اسمم راضیم معنی قشنگی هم داره فقط بدیش اینه وقتی توی فضای مجازی اسممو میگم همه یه دختر سبزه آبادانی تصورم میکنن
  سلام به ناشناس عزیز که لطف میکنه و مطالبم میخوانه و نظر میگذاره. 

  بله اسم اشکان خیلی قشنگه! ولی واقعا مصیبتهای سختی باهاش کشیدم.

  دایی گرامیتون دقیقا حس منرو داره ، منم جوشی میشم و حرص میخورم ولی برای مادر و خواهر و دوستان آزاده! میتونند بهم بگند اشی ، یا مثل خواهرزاده عزیزم صدام کنه : دایی اَک. 

  منهم اسمم رو دوست دارم ولی گفتم که بنویسم چطور گذشته برام. 

  خوب سبزه هم خوبه،،، مادر من اهوازیه و اتفاقا پوستش روشن و سفیده ،،، ولی هیچی سفید آفتابی نمیشه ، برای همین روی اسمت حساسی. 

  در مورد مطلبم که نوشتی این رو بیشتر دوست داری ،،، فکر کنم تلاش اخیرم برای خودمونی نوشتن بجای لفظ قلم! نتیجه داده. سعی کردم قشنگ و خودمونی بنویسم و عکسی هم درست کردم تا بهتر بشه. 

  از نظراتت خیلی خوشحال میشم ، ممنون. 
  Dark Angel
  اسم اشکان خیلی قشنگه
  و اتفاقا ب نظرم اصلا کسی سبز ابادانی تصورت نمیکنه
  تو فامیل ما ی پسر بچه هس ب اسم اشکان ک هم خوشگله هم با نمک و دوس داشتنی
  اسم من فاطمس و از اسم خودم راضی نیستم حقیقتا
  اولن اسم قشنگیه ولی با وجود اینکه فامیلی من فامیلی رایجیه بی نهایت دختر با اسم و فامیل من وجود دارع
  حتی توی فامیل خودمون خالم و نوه عموی بابام و ...
  ولی مشکل اینجاس ک اگه اسممو عوض کنم از اکثر اطرافیام واکنش جالبی نمیبینم
  جدیدا توی فکر اسم یارا هستم
  دوست دارم اسممو بذارم یارا یا مانیا
  ولی خب چون قاضی معمولا رای نمیده که اسم فاطمه تغییر پیدا کنه
  و اینکه من دلایلم برای خیلیا مزخرفه باعث شده فعلا کاری نکنم
  اخه همه دوس دارن ب اسمشون صدا زده شن نه فامیل! باز فامیل خوبه ولی منو میگن فاطمه ی فلان (اسم بابام) بابام مگه قرن بوووقههه! مگه عربیییم
  سلام و عرض تشکر 

  بله اسم اشکان واقعا قشنگه و من سعی کردم از چالش اسمم برای دیگران بگم. الان شما هم مثل من به فکر تغییر اسم افتاده اید و دلایل خودتان را دارید ؛ دلایلی که برای دیگران معقول نیست و به تعبیر خودتان به دیده دیگران مزخرفه. ولی از دید ما اصلا مزخرف نیست بلکه درست و منطقیه. 

  بله ، قاضی رای بر تعویض اسمهای مذهبی اسلامی نمیده. همچنین چهارده شرط برای تعویض اسم در قانون ذکر شده. اگه اسم عوض کنیم باید بپذیریم که در صفحه توضیحات شناسنامه نوشته بشه و برای تعویض همه‌ی مدرکها اقدام کنیم که سخته و کلی درد سر داره. بارها به خودم میگم : سری که درد نمیکنه نباید دستمالش بست! 

  درسته ، همه دوست دارند به اسم صدا بشند. منروهم گاهی با عناوین مختلف صدا کردند و واقعا درست نیست. 

  فعلا از تغییر اسم خودداری کنید و یارا و مانیا اسامی واقعا قشنگی برای آینده و فرزندان میتوانه باشه. 

  نگاهی به وبتون انداختم ، قبلا دنبال شدید فقط باید بیایم و از مطلبت بخوانم و نظر بگذارم.
  در پناه خدا باشی.
  علی ...
  منظور شما از «کمی به لفظ قلم نویسی هم اهمیت بدهیم و نَگوییم که آقا! این نوع گویش و گفتار منسوخ شده! از رده خارجه! جمع کن این کَتابی نَوِشتَن را! ای آقا این لَحن و اَلحانِ افغانی هستش!» چیست؟
  سلام العلیک 
  اخوی عزیز از همین ابتدای کلام لفظ قلم می نویسم. 
  فی الحال ، شاهد تغییر نوشتار از کتابی به گفتار عامیانه و محاوره هستیم و حتی برخی از بچه‌هایی که فی ایام شباب هستند حتی خواندن غزل‌های امروزه برایشان صعب و دشوارست چه رسد به نثر و نظم سعدی یا همان شیخ اجل! جدا از اینکه علائم نوشتاری اصلا رعایت نَمی شود حتی انواع ذ ، ز ، ظ ، ض را به یک صورت می نویسند. حتی به عین بصر دیده‌ام که مثلا : تلفظ این حروف الفبا را هم نَدانند! 
  و اینکه در بچه‌های دبستان دیده‌ام که بجای یادگیری فتحه ، ضمه ، کسره فقط اَ اِ اُ یاد می گیرند و اصلا این نامها را نَمی شناسند. شما حتما صرف و نحو خوانده اید و می دانید حرکات چیست؟ اعراب چیست؟ و با رفع و مرفوع ، جَر و.... آشنایی دارید. البته این کلام صحیح است که : اینها را باید صرفیون و نحویون بدانند و اگر کسی چون منهم که نه طلبه هست نه... از روی علاقه آموخته کرده ولی علی الواقع باید توجه کنیم که فارسی ما باب های عربی و اصلاحات و لغات عربی بسیار داشته که اکنون بیشتر آنان راحت الفهم برای خیلی از بچه‌ها نیست! آن وقت انتظار دارند اوزان عروضی را بفهمند! وقتی هم که نَمی توانند یاد بگیرند بدنبال رَپ و جاز و غیره می روند و مَفری برای عبور از اوزان عروضی ایجاد میکنند. 
  مثلا ، از لحاظ ای که کتابی می نوشتم ، با سُخره مواجه می‌شدم و چون حرفم نمی فهمیدند مرا مطرود می کردند تا دیگر مکتوبات من نخوانند. 
  خدا آن یومی نیاورد که همانند ترکیه آنقدر لغات حذف کنیم که نَمی توانند مکتوبات ترکی عثمانی را بخوانند. 
  زبان فارسی دری ، به این خاطر زبان چین تا دریای مدیترانه بود چون بسیار قرابت به لسان دین داشت. 
  قبول دارم که لهجه ها همه عزیز و محترمند ولی صورت نوشتاری گذشته بسیار غنی بوده و نباید از آن گریزان باشیم. 
  بارها با این حرف روبرو شدم که : تو اصلا فارسی بلدی ؟؟؟ 
  من حتی به فارسی لهجه کرمانشاهی صحبت میکنم و جواب کسانیکه صفحه یا وبم را محل منازعه و مناقشه کنند اینست : خو دی وِلِمان بُکُ. برخی می خواهند به من همانند وب قبلیم که از کوردی_ترکی_عربی بود منصرف بشوم و حذف کنم ولی خدا اعلم است که من در جهت حفاظت از زبان و فرهنگهای کشورم می نوشتم که دیگه همه را محذوف کرده ام. 
  مع الأسف خیلی از ترکی نوشتن و گاه چاق سلامتی به کُردی اینجانب را بد برداشت می‌کنند و سوالهای کثیری از من دارند آقا شما کیستی ؟ به چه نیت می نویسی ؟ هم اکنون دیگر فقط فارسی مینویسم و بابت از بین رفتن وب قبلی ام نیز اصلا بهتر! چون باعث سوتفاهم شده بود.ولی با این وجود اگر سوالی هست ، جواب می‌دهم. البته بدون جاروجنجال و اشتباه برداشت! 
  پس سوالات در مورد اوزان عروضی ، ترکی ، کُردی ، عربی ، تاریخ و جغرافیا و.... در حد سوادم بدون جاروجنجال و مکافات جواب می‌دهم.
  خدا اعلمست که هیچ غرض و مرضی ندارم و تنها به فرض اینکه بد نیست تا دانسته هایم را به اشتراک بگذارم ؛ می نویسم وگرنه من! بنده‌ی کمتر از عزیزان هستم. 
  عزیزان لطف کردند و به من گفتند که از علومی که در حوزه ی خودت نیست فاصله بگیر و در ابتدای همین مقاله اشاره کرده‌ام. من اشتباها و بدون غرضی از تفسیر و غیره نوشتم که اکنون سر فرصت دارم ویرایش می‌کنم و خدا را شاکرم و هم چاکرم که فرصت بازنگری دارم. 
  منظور بنده از لفظ قلم ، حالت مکتوب و حفظ لغات و اصلاحات عربیست. همین چند لحظه پیش در وبی بودم که مطرح کرده بود : با دگرگونی در نثر ، باید ترجمه بروز کنیم یا همان ترجمه‌های ماضیه کافیست ؟ 
  شما واقف هستید که قبلا بارها ، تغییر الفبا را پیشنهاد شده! نظر من حفظ الفبای ابجدی هست و با تغییر الفبا در سهم نظری خودم مخالفم و حتی از حالت محاوره‌ای نوشتن هم اغلب پرهیز میکنم ولی دیگر نَمی شود و اگر بخواهم تا بچه‌های ایران بتوانند نوشته‌های مرا بخوانند پس لاجرم باید به حالت خودشان بنویسم. 
  در خلال تحقیقاتم به صورت خاموش جَروبحث وبهای افغانستان را خواندم و برخی می گفتند که این حالت کتابی لهجه مغولهای افغانستان هست ( منظورشان هَزاره های شیعه مذهب ). بنده نظری ندارم ولی  مصدرگویی آنان را دوست دارم. مصدر مثل : گفتن ، خوردن و.... و جمله‌ی مثال بیاورم : گفتن کردم به شما تا لباسم دوختن کنید. 
  همین چند وقت پیش با علم تجوید آشنا شدم و فهمیدم که الفبای عربی تلفظی دیگر دارد مثلا ح در فارسی دری حیم ، ولی در الفبای تجوید حاء . که همزه را نباید ملفوظ کرد. 
  من قبلا در مورد کلمات از وزن و مأخذ و اصلاحات صرفیه استفاده میکردم که اکثریت متوجه نوشته های من نمی شدند. مثلا : این نام مأخوذ از ترکی و یا مثلا : مفتخر بر وزن مفتعل ، مشعل بر وزن مفعل ، استکبار بر وزن استفعال و..... که باب های عربی هستند. 
  از جمع مکسر عربی در جای صحیح مُستفاد می کردم.
  همیشه بدون قصدی نوشتم و اگر کسی معترض است ، بگوید و ادله هم بیاورد. حتما و به حتم اصلاح میکنم. 
  یا صدیقی ، یا اخی ، اگر بخواهم ادامه بدهم و به ذکر نکات بپردازم لاجرم باید کتاب بنویسم و حتما کتابی هم که می گویم بشود : مثنوی هفتاد من پس در کلام آخر اینکه : 
  امیدوارم از این مجمل بخوانید حدیث مفصل ؛،،،،، اگر سوالی بود ، زیر همین پست بصورت عمومی بنویسید. تشکر 
  ناشناس
  سلام آقا اشکان که اشخان هم هستی. برای ما هم اگه ناراحت نشی همون اشی.
  واسه نماز آروم آروم پاشید و جوابم بنویسین. خیلی خوبه که کامل جواب میدین. توجه و حافظه خوبی هم دارین.
  کاشکی بحث رو باز کنی و به قول خودتون که میگی وبی داشتی اینجور و آنجور بنویسی. اینجوری بهتر نیست؟؟؟
  میشه بگید محل پاسخگویی وبتون کجاییه ؟؟
  اینکه خلاصه من نمیدونم در کجا سوال در مورد زبون و همینا که بلدید بپرسم.
  همینجوری آسان بنویسی بهتره! البته حقم دارین که گاهی وقتا اونطوری بنویسین .
  چون که اهمیت میدین میگم. خودتون گفتین که در وب قدیمیتون کتاب معرفی می کردین و از ترکی/کردی/عربی/لهجه شناسی و تاریخ و جغرافی و جامعه‌شناسی و مذهبی و دیگه همینا می نوشتین. و خدا رو شکر که خودتون مینویسین و این خیلی مهمه! دیگه زیاد نگم و وقتتون نگیرم.
  وب بیان باید باشه تا معرفی کنین ؟؟؟
  سلام و عرض ادب و احترام 
  گرچه بهتره که جواب برای ناشناس ندهم و از جنجال‌های احتمالی که توسط ناشناس ایجاد میشه ، دوری کنم ولی وبلاگ اشخانی جواب همه رو در فضای ادب اسلامی ایرانی میده.
  بله همه منرو به حافظه ی قوی و کتابخوان می شناسند.
  قسمتی را باز خواهم کرد برای پرسش‌های متفاوت و با عنوان لینک گذاری می‌کنم. همچنین خودتان رعایت کنید و لحاظ کنید که زمان و تحقیق مجدد برای پاسخگویی لازمه.
  بله ، تمام تلاشم می‌کنم تا روان و امروزی بنویسم و از لفظ قلم فاصله بگیرم مگر در جای خود! 
  بیان باشه ،،،، همچنین با ایجاد مطالب و آپلود دوام دار عکس و موسیقی و غیره ، زمینه رو برای استفاده از فایل‌های همدیگر محیا کنیم.
  ناشناس
  ببخشین ، اینو هم بگم. اگه تجربه در همین مورد یا اصلا تجربه‌های دیگه دارین همینجوری برامون بنویسین. خیلی خوبه که دانسته هاتون رو برا ما مینویسین. مثلا گفتین ۱۴ شرط برا تغییر اسم واقعا ؟؟ مگه چه جوریه؟
  برا مطالب دیگرتون نظر میدم و پست جدید گذاشتین حتما هستم. آقا اشکان کاش یه مقدار پس انداز کنین و از امکانات بیان بخرین و مواردی رو اضافه کنین. آروم آروم وب « اشخانی » بشه وب ما بچه‌های ایران و فارسی زبونا. البته من از همونایی هستم که به غیرتشون معروفن. اگه آموزش ما رو گذاشتی کلی برات ذوق میکنم. سطح تحصیلاتت بالاس و حافظه قوی داری.
  خوب میدونم بعداز دغدغه‌هایی که داشتی بلاگ بیانت رو تازه زدی! ۲۳ روزه و ماشاءالله به آمارت! چقدر بامحبت حاضر شدی به وبهای بچه‌ها هم توجه و معریفشون کنی. فِره عالی برا جان. فره عالی کاکه جان.
  تشکر ، بسیار ممنونم 

  همه‌ی موارد را خواندم. تشکر 

  آخر کلامتون وب منرو مزین کردید به زبان شیرین کوردی. تشکر 

  اگر بچه‌ها غوغا درست نکنن ، در دو زبان کوردی کرمانشاهی و ترکی آذربایجانی هستم خدمتشون. بدون اشتباه برداشت و جاروجنجال و... 
  بارها با بدبرداشتی و سوتفاهم روبرو شدم و اگر بخواهم بگویم باید کتاب بنویسم. فقط اینکه مگه میشه آدم عمری با کوردها زندگی کنه و کوردی ندانه! مگر میشه ترکی هم بخواند بلد نباشه بنویسه! بنده دیگه فقط فارسی می نویسم و حرف میزنم تا سوتفاهمی پیش نیاید! مگر فضای خوب و ادبی به همت همه‌ی عزیزان باز بشه ، که البته ما کشور ایرانی اسلامی بسیار خوبی داریم ولی گاهی برخی بچگی می‌کنند یا اذیت می‌کنند. 
  تشکر از شما 

  بازهم با نظرات خودتان مرا در بازنگری و ویرایش مطالب یاری کنید. ببخشید که دیر پاسخ دادم. 
  علی ...
  از پاسختون به سؤالم ممنونم، ولی این که نگیم آقا، کدوم آقا، منظورتونه؟
  قسم با گفتن آقا
  یا بزرگ نشان دادن شخصی با گفتن آقا
  بله ، سلام بر شما عزیز و بزرگوارم 

  من قبلا وبی داشتم که کوردی / ترکی  /  عربی  / لهجه های متفاوت با تاریخ و جغرافیا و جامعه‌شناسی و بدنسازی مینوشتم ، ولی بسیار پیامهای ناجور دریافت میکردم و آخر اینکه مسدود و حذف شدم. هرچند طی ایمیلی از من عذرخواهی شد ولی دیگه مقاله هایم را بیخیال شدم و اکنون اگر در فضای فرهنگی دوستان بخواهند می نویسم و اینکه آقا شما کی هستی؟ واقعا جوابی ندارد ، چون یک ایرانی کرمانشاهی با تسلط بر چند زبان و علومی در حد دانش خودم هستم.

  در وبم می نوشتند که آقا دست بردار! آقا کم به حالت مغولی ( منظورشان فارسی هَزارگانی هست که عرض کردم شیعیان عثنی عشری هستند ) بنویس. بارها به آنان گفتم که : 
  این فارسی دری با لهجه تاجیکی نیز نامیده می‌شود. 

  برخی از بچه‌های ایران نیز که از این لهجه خوششان نمی آمد ، به من می نوشتند آخه آقا! 

  اینکه نوشتم ، نگوییم آقا! منظورم عطف به نظرهای آنموقعی بود که دریافت میکردم. 

  اکنون ، فارسی را بصورت بچه‌های ایران می نویسم ولی دوست دارم صورت « رسمی که شبیه همانست که گفتم » نیز بنویسم. 

  منظورم برخی از بچه‌ها در قدیم بود و اشتباه من این بود از جزء به کل خطاب کردم وگرنه یکی مثل شما هرگز نگفته و برای همین سوال ایجاد شده.
  مُراد از آقا قسم و بزرگ نشان دادن نیست ، بلکه در نظرات دریافتی می خواندم که : ای آقا! دست بردار آقا! 
  خدای نکرده با آقا ، حضرت آقا و ائمه اشتباه نگیرید. 
  من بنده‌ی حقیر ، بصورت سخره توسط آنان آقا خطاب میشدم. و اصلا هیچگاه خودم را بزرگنمایی نکرده‌ام ، برای سوال های زبانی و غیره نیز ، اگر لزوم بطلبد آمادگی دارم.

  تشکر ، اگر سوالی هست ، برای رفع ابهام آماده پاسخگویی هستم. زیر همین پست بصورت عمومی نظر بگذارید در اسرع وقت یا اولین فرصت جواب می‌دهم.
  محمد رضا زارعی
  حقیقتا این روزها خلقم بد تنگ است دست و دلم به نظر دادن نمی رود والا نظری مناسب مطلبتان می نوشتم
  موید باشید
  التماس دعا
  سلام و عرض تشکر از شما خواننده گرامی 

  انشاءالله خلقتان از تنگی درآید و دستتان به نوشتن برود که ما جوانان به نصایح و نظرات و پیشنهادات و انتقادات شما برای بازنگری محتاجیم. 

  بسیار خوشحالم که همین را هم درج کردید. اگر مطلبم باب پسند نبوده ، عذر تقصیر! تنها تجربیات و آنچه که حس و لمس کردم را بصورت نوشته ای اشتراک گذاشتم تا بقیه هم استفاده کنند. 

  شما هم موفق و موید باشید. در چند روز آینده به وبتان سر میزنم و نظراتی بصورت عمومی میگذارم. 

  همچنین التماس دعا ، من همه‌ی مردمم را دعا می‌کنم. انشاءالله سرافراز باشید. 

  رحلت و شهادت سه بزرگ دین مبین اسلام را هم تسلیت میگویم.

  در پناه خدا باشید.
  ///ه امیری
  بسم الله
  سلام
  خاطره نویسی کردن اونم از گدشته و با زبان طنز برای قالب خواننده ها جدابیت داره .
  نوع نوشتارتون خیلی متفاوت با همیشه هست و به زبان ما نزدیکتر و خب این باعث ارتباط و حس صمیمیت خواننده با شما میشه .
  تو خوانواده شدیدا بزرگتر هامون نسبت به مخفف و شکستن اسامی حساس بودن و این ادب و احترام به اسامی آدم ها برای ما جا افتاد .و هیچوقت به خودمون اجازه ندادیم با اسم کسی شوخی کنیم.
  تحت عنایت باشیم .
  سلام و عرض تشکر از شما 
  نظرت برام خیلی مهمه! که از شما خواستم نظر بدهید. بازهم نظری خیلی خوب گذاشتید. 

  سعی کردم بجای لفظ قلم و قلمبه سلمبه نویسی که سنگینه ، شبیه شما بنویسم که خدا رو شکر موفق بودم. از این به بعد همانند شما می نویسم چون شما لطف میکنید و مطلبم می خوانید واقعا ممنون که درخواست مرا پذیرفتید و نظری خوب گذاشتید. 

  متأسفانه ، بیشتر از خارج خانه شکل گرفت و به درون هم رسوخ کرد. مادرم می‌گفت : اسمت نگذاشتم که با پفک و نوشابه و کتاب کودک صدات کنند! ناراحت بود. ولی خواهر کوچیکم ذوق میکرد و نتوانستم در ذوقش بزنم. بچه‌ی کوچک خواهرم نیز از ابتدای لب باز کردن گفت : اَک ، دایی اک ،،،، که این خوبه! به خانه مشکل نگرفتم و گفتم عیبی نداره ، اشی صدا کنید ولی اشی مشی نه! یکی بیرون از خانه به خودش اجازه داد و گفت : مَشِی اشی مَشی. با مَشِی که مخفف مشهدی هست مشکلی ندارم ولی کارش بد بود بخصوص که میدانست من جوشی_حرصی میشم. 
  بخدا خودم هیچوقت اسامی دیگران مخفف نگفتم و هرگز اسم کسی را شکسته بیان نکردم مگر خودش خواسته باشه مثل : سیامک که می گفت منرو سیا بگید ، یا داریوش که میگفت مرا داری صدا کنید. 
  نظرت برام خیلی مهمه که ازت خواستم بررسی کنی و نظری عمومی بگذاری. 
  آخه شما خانوم محترمی هستید و تجزیه و تحلیل می‌کنید. خلاصه نظرت برام مهمه و مهم خواهد بود. ببخشید اگه گاهی از کوره در رفته‌ام ، خیلی ممنون و تشکر که مرا درک میکنید.
  ادب و احترام خیلی شرطه ، ولی متأسفانه خیلی‌ها رعایت نمی کنند. 
  از این به بعد تجربه‌ها و خاطراتم رو به زبان طنز و محاوره ( مثل شما ) می نویسم تا باعث جذابیت و نزدیکی و صمیمیت بشه. البته تلاش هم کردم. الان روی گفتارم تمرین میکنم. فارسی دری واقعا شیرینه. 
  انشاءالله همه تحت عنایت خدا باشیم. ممنون که آمدی و نظر پر محتوای خودت گذاشتی ، دلم آرام گرفت. ممنون و تشکر 
  خانوم میم
  سلام :)
  اسمتون قشنگه من با این اسم یاد تاریخ میوفتم اُبهت خاص خودشو داره اسمتون :)
  خب من نشناسم اینجا اسم کاملمو کسی نمیدونه خخخ
  ولی خیلی دوسش دارم
  اما اسمم به شدددتتتتت مخفف پذیره و اصن انواع و اقسام اسم های دیگه از توش در میارن واسه خنده خخخخ
  حتی مامان بابام تو بچگی اسممو مخفف میگفتن
  یه روز مامان بزرگ مادریم شنید که منو اینجوری صدا میکنن
  اتمام حجت کرد که خلاصه پدرشونو در میاره اگر کامل صدا نزنن منو و خب دیگه همه کامل صدا میکنن خخخخ
  البته گاهی چند تا از دوستام که دوسشون دارم مخفف میگن ناراحت نمیشم ولی بقیه حق ندارن :)
  در کل عاااشق اسمم هستم و اینم بگم همون مامان بزرگم پیشنهادشو داده و همیشه ازش تشکر میکنم میگم مرسی که گفتی اسممو این بذارن چون خیلی دوسش دارم :)❤
  سلام خانوم میم ، عرض تشکر از شما که نظری در تکمیل پست من گذاشتید.
  آره درست می فرمائید ، اسم منم بشدت مخفف پذیره از « اش » ، « اشی » ، « اشی مَشی » و اخیرا اَک ، که لفظ بچه خواهرم از همه قشنگتره ، بهم میگه : دایی اَک.،
  ممنون و تشکر که گفتید : اسمتون قشنگه.
  آره منم بارها جر و بحث داشتم ولی یکی گفت : مَشِی اشی. خیلی ناراحت شدم. نه بخاطر مشی که مخفف مشهدی هست ، بخاطر اینکه با اعصابم بازی کرد.
  خدا رو شکر مادربزرگ گرامیتون پشتت هست. 
  من دیگه پذیرفتم که خواهر کوچیکم و مادر و خالم و برخی دوستان بهم بگند « اشی » ولی لفظ بچه خواهرم بهتره که داره جا میفته : دایی اَک. این از همه قشنگتره. 
  منم اسمم رو دوست دارم ولی با توجه به متنی که نوشتم زیاد مسخره کردن پیش آمد! اسم آدم رو خراب میکنند ، مثلا این یه اسم تاریخیه ولی اهمیت نمیدن و شوخی براشون اولویت داره ، بدون اینکه روحیه شخص مقابل رو در نظر بگیرند. 
  خدا را شکر الان بهتر شده. 
  دنبال شدید ولی باید به وبت سر بزنم و از مطالبت بخوانم و نظر بگذارم. 
  واقعا ممنونم که نظر دادید ، تشکر ویژه 
  موفق باشی خانوم میم ، برای نظرت خیلی ممنونم.
  خانوم میم
  خواهش میکنم وظیفه بود :)
  راستی یه پیشنهاد ! البته اگر دوست داشتین
  اعلام کنین خیلی واضح که از این مخفف کردنشون خوشتون نمیاد
  و به اسم های مخفف جواب ندید
  تا وقتی که به اسم کامل صداتون کنن :)
  البته یخورده اجرا کردنش سخته! ولی خب نظر منه و من تو یه جمعی اجرا کردم و نتیجه نسبی گرفتم :)
  ان شاءالله شما هم موفق باشین
  سلام دوباره 
  بله ، همین کار تقریبا کردم و بخاطر ذوق خواهرم شرط کردم فقط درون خانه بگه. 

  الان نسبت به اونایی که اینطوری میگند کم محل میکنم ، که میگند شوخی میکنیم ولی بهشون گفتم شوختیتون مایه‌ی عذاب منه! مثلا مَشِی اشی مشی دیگه اوج مسخره کردنه. با مَشِی که مخفف مشهدی هست مشکلی ندارم ولی اشی مشی چرا ؟ 

  مادرم می‌گفت : اسمت نگذاشتم اشکان ، که با اسم پفک و نوشابه و گنجشکک و اینا صدات کنند. بچه‌ی خواهرم تو رو خدا منرو دایی اَک میگه! این قابل قبوله ولی با اشی و مشی حرصی_جوشی میشم. 
  تشکر ، واقعا ممنونم. 
  به وبت سر میزنم و سر فرصت برات نظرهای متفاوت میگذارم ، این قول رو از من داشته باش ، مهربان و با محبتم. خانوم میم عزیز 
  ** گُلشید **
  سلام
  منم اصلا از این کار که اسم رو مخفف میکنن خوشم نمیاد، یعنی چی آخه؟
  واقعا زیبایی اسم رو از بین میبرن با مخفف کردناشون.
  در مورد اشی مشی هم من فقط پفکاشو یادمه:)
  من از اسم خودم خیلی راضیم، البته اسم واقعیم گلشید نیستا:)
  گاهی وقتا بعضیا حرف آخر اسممو حذف میکنن که البته آسیبی به مفهوم و زیبایی اسمم نمیزنه و اتفاقا اینطور مخفف کردن اسممو بدم نمیاد:)
  یادمه یه زمانی یه آهنگی بود واسه اسمم که خیلی هم معروف شد و هرکی صدام میزد با ریتم اون آهنگ صدام میزد:) با اینکه آهنگ قشنگی بود ولی اصلا از این کار خوشم نمیومد انگار خجالت میکشیدم:)
  سلام بر گلشید خانوم ، دختر منطقی و باهوش بیان 
  بله ، بقول خانوم میم هم اسمت ابهت تاریخی داره ، اونوقت خرابش میکنند. کاملا درست می فرمائید که با مخفف کردن زیبایی اسم رو از بین میبرند. 
  من دهه شصتی هستم و هم کتابهای کودکش ، کارتونش ، آهنگ فرهادی ، پفک اشی مشی و نوشابه اشی مشی باعث شد خیلی‌ها سر به سرم بگذارند. 
  مادرم می‌گفت : من اسم پارتیزانی برات گذاشتم نه اینکه اسم پف و اینا بچسبونند روی اسمت! 
  حالا برخی بچه‌ها خودشون میخوانند که مثلا سیامک نگیم بلکه بگیم سیا ، یا داریوش ؛ یکی از بچه‌ها میخواست بهش بگیم داری. 
  یکی بهم گفته : مَشِی اشی مشی. با مَشی که مخفف مشهدی هست مشکلی ندارم ولی خیلی ناجور صدام کرد. 
  برای خواهر کوچیکم که ذوق داره ایرادی نمی گیرم چون اینها از بیرون شروع شد و منرو آزار داد. 
  بیچاره بچه خواهرم میگه : اَک ، دایی اَک. 
  بالأخره خانواده فرق میکنه ولی بیرون وقتی میگند یا دوران محصلیم می گفتند اشی مشی ، حرصی_جوشی می شدم و خیلی اعصابم می ریخت به هم. 
  من هم مانند شما احساس خجالت میکنم و عرق سردی روی بدنم مینشینه.
  ممنون و تشکر از همراهی شما. 
  ببخشید که شما رو هم ناراحت کردم. 
  اسم شما ماشاءالله انقدر قشنگه که با حذف آخرش باز هم میگید قشنگه ، خدا را شکر.
  به خدا می‌سپارمت.
  سوته دلان
  سلام
  یکی از حق فرزند بر والدین، همین انتخاب اسم نیک و بامسما هستش.
  خداروشکر راضی هستم از اسمم...
  سلام ، کاملا درست می فرمائید. من هم راضی‌ام ولی رفتارهای دیگران مرا نسبت به اسمم ناراحت می‌کند. انگار با بچه طرف میشند و....
  مجاهد خاموش
  اسم کوچیک من فرشید هستش ولی دوست داشتم اسمم یکی از اسامی مثل محمد، صادق، حسین، رضا، مهدی، علی و این گونه اسامی بود. ولی باز خداروشکر می کنم و ازش میخوام که راه و رسمم شبیه این بزرگوارها باشه.
  سلام آقا فرشید ، اسمتان از فر +شید تشکیل میشه. فر یعنی با شکوه ، شید هم یعنی نور مثل : خورشید. 
  دلایلی رو در نوشته ذکر کردم ولی یک دلیل دیگه اینه که همه تا اسم اشکان میشنوند ، مثل بچه باهام رفتار می‌کنند. البته میگند اخلاقت خوبه مهربانی و این حرفها.....

  بسیار خوشحال شدم از نظر شما 

  تشکر 
  گندم فراهانی
  اسم ت ک خوبه ، اشکان ، این دوره تاریخی اشکانیان هم ک عالی تر از همه بودن و من همیشه نمرشو کامل میگرفتم 😻

  ولی خدایی این اشمی مشی خعلی بامزه بود 😹😹😹😹😹😹
  سلام بر گندم عزیز ، گندمی که همیشه خداوکیلی با نظراتش منرو غافلگیر میکنه. 

  تمام سعی خودم کردم تا بامزه بامزه بنویسم و خوشحالم خوشت اومده. 

  چه جالب ، آخه منم نمره تاریخ رو کامل میاوردم بخصوص اشکانیانش 

  اتفاقا : اَشمَشی هم شنیدم که این بدتر از اشی بود.
  سارا سماواتی منفرد
  جالب بود .
  من از اسم خودم راضی ام و خیلی دوستش دارم ! اما تو خانه از بچگی دو اسمه بودم و زهرا هم صدام می کردند ! از اونم خوشم می آمد اما گاهی وقت ها قاطی می کردم که من را صدا می کنند یا شخص دیگه ای را خلاصه اینکه آخرش عادت کردم دیگه ((-:

  راستی ببخشید سلام ...
  سلام از ماست خواهر گرامی 

  من هم جدا از اَشیمشی و اشی و.... از اسمم بدم نمیاد ، اسمم تاریخیه و مربوط به دوره پارت ، ولی زیاد مسخره شدم. 

  در مورد دو اسمی فرمایش کردید. بله گاهی اسمی بر روی فرزند گذاشته می‌شود که مثلا مادر نمی پسندد و یا اصلا بعداز گرفتن شناسنامه هر دو از آن اسم راضی نیستند و اسم دیگری میگذارند. 

  دو اسمی مثل محمدرضا بسیار رایجه! ولی جدید دو اسمی هایی به جامعه اضافه می شوند که حاصل برخورد دین با ملی گرایی هست مثل : محمد کاووس ، امیدرضا ، محمد بابک و.... 

  بسیار خوشحال شدم از نظر شما 

  تشکر 
  صادق علیخانی
  بچه که بودم از اسمم خوشم نمیومد چون دوتا اسم را به هم چسبونده بودن و از ترکیبش خوشم نمیئمد
  محمدصادق
  الان بیشتر من را به اسم صادق میشناسند و دوستش دارم
  سلام بر آقا صادق عزیز 

  تشکر که خواندید و نظر گذاشتید 

  بله دو اسمی بودن هم مشکلات خودش داره! 
  هم اکنون دو اسمی های جدید هم می بینیم ، مثلا تا قبل از این دو اسمی فقط مذهبی دینی بود مثل : محمدرضا ، علیرضا و ... اکنون دو اسمی های ملی_مذهبی ظهور کرده مثل : محمدبابک ، محمدکاووس ، محمداشکان ، امیدرضا و غیره. 

  خداروشکر الان اسمتان را دوست دارید. 

  تشکر از حضورتون 
  miss writer
  والا من اسممو خیلی دوست دارم و راضی هستم ازش :)
  اولین رمانی هم که نوشتم به خاطر اسمم بود و تحقیقاتی که تو ۱۴ سالگی داشتم رو معنی اسمم انجام میدادم.
  واسه اختصار کردن اسم هم به نظرم اجازه ندی و تشر بزنی کسی دیگه اسمتو نصفه صدا نمیزنه
  همونطور که من اینکار رو کردم :)
  سلام خدمت میس وایتر عزیز 

  خیلی خوشحالم که رمان نویسی. بنده هم مفتخر به نویسنده بودن هستم ولی تا کنون نشده چه نثر و چه نظم چاپ و منتشر کنم. 

  منم راضیم ولی اشمَشی و اشی و غیره که نوشتم خیلی اذیتم کرده. 

  کاملا درست گفتی ، ولی این مورد رو زیاد مواجه شدم که : چَنی گنده اخلاقی! خو حالا شوخی کردیم! شوخی سرت نمیشه! و ....  ،،،، خلاصه باعث شده حتی تشر هم نتونم بزنم. 

  فقط یکبار اختصار اسمم بهم چسبیده ؛ اونهم واژه خواهرزادم هست که بهم میگه : دایی اَک 

  خیلی ممنونم که نظر دادید. تشکر 
  مانی فارسی
  اسمتون که خیلی قشنگه

  بابام همیشه دوس داشته اسمش اشکان باشه...

  منم از اسمم راضیم:)
  سلام بر مانی عزیز ، خیلی سرافرازم کردی ، تشکر ازاین نظر کوتاه ولی خیلی قشنگ! 

  چقدر برام جالبه که پدر گرامیتون دوست داشته که اسمش اشکان باشه ، ممنون از اینکه نوشتید. 

  خداروشکر که از اسمتون راضی هستید ، من اسم مانی رو بشخصه خیلی دوست دارم. اگر خدا قسمت کنه متأهل بشم و صاحب فرزندی پسر! حتما اسمش رو مانی میگذارم.

  خیلی ممنون از شرکت شما و درج نظر گرانبهایتان 

  تشکر ، در امان خدا باشید. موفق و موید باشید. 
  miss writer
  یه بار که مثل خودشون این کارو انجام بدید و با شوخیو خنده صدبار تکرارش کنید آدم میشوند
  برای مثال:
  سینا:نانسی،سینوس(sin90°)
  مژگان:مژی
  نرگس:نری،نرسیس
  محمد:ممد(اینو شنیدم خیلیا از گفتن ممد به جای محمد متنفرن :)))
  فرهاد،فرزاد،فرزام و...:فری،فرفری
  یکمی خلاقیت داشته باشید حله :))
  سلام بر miss writer  عزیز و گرامی

  بیشتر مسخره شدنم بدوره دانش آموزی و دیگه برمیگرده و خداروشکر الان خیلی خیلی ناچیزه ؛ ولی هست. 

  در جایی کار می‌کردم که پسری لر هم آنجا بود و با اسمم بازی کرد. به عنوان استاد کار حقوق کمی میگرفتم و عصبانی شدم. صاحب کار اونجا بود بهش گفت : اعصابش بریزه بهم! دستش اره بشه خوبه! ها! ها! مجبور شدم اره ( بهش میگند فارسی بُر ، اره میزی نه ، اره برقی ای که زاویه‌ای برش میزنه ) رو خاموش کنم و بعنوان میانجی حرف بزنم تا کسی ضرر نکنه. خوب این ماجرا تمام شد ولی از جای دیگری کلکل و سربه سر میگذاشت. اتفاقا قوه خلاقیت رو زیاد بکار انداختم ولی راه برون رفتی پیدا نکردم چون گرچه خیلی آرامم ولی خودخورم. 

  حقیقت اینکه همه منرو به مهربانی و تعادل می‌شناسند و انتظار ندارند که اگر به جدی یا شوخی گفتند ، با رفتار تند مواجه بشند. در همین فضای مجازی هم اتفاق افتاده که علیرغم آرام بودنم رفتاری تند کردم ولی ناراحت شدم. خوب بالأخره شنیدم که : باهات شوخی کردیم ؛ دِ اِ چِته حالا ؟ شوخی سرت نمیشه. مجبور شدم تا کوتاه بیایم و تمام بشه.

  بالأخره کسیکه (غیر از اعضای خانواده که به مهر میگند ) به خودش اجازه میده مخفف صدا کنه کسی رو! از احترام و حرمت گذاشتن واقعی بی بهرست. با نادان و بی ترتبیت هم نمیشه جنگ و دعوا بکنم چون آخرش رسوایی برای منه. 

  خیلی خیلی تشکر از این نظر واقعا کامل شما 

  نظرت پر از معناست ، ممنون که نوشتی. 

  در پناه خدا باشی ، انشاءالله خدا امثال شما رو به جامعه هدیه کنه. تشکر 
  ناشناس
  ایشالا ،جواب دو سوالم رو آخه کی میدی ؟
  سلام 

  اتفاقا تا الان در حال نوشتن ، جوابی کامل برای شما بودم. بخاطر اینکه سوالات شما کمی تحقیق میطلبه پس فرصتی بدهید تا بهترین را ارائه کنم. 

  موفق باشید.
  sadena s.m
  جالب بود .فقط نفهمیدم بحث نظرات سر اسم شما بود یا سوال مطرح شده درباره اسم خودمون؟!
  معمولا ما در انتخاب اسم خودمون نقشی نداشتیم و میتونیم تمام تلاشمون رو در انتخاب بهترین اسم برای فرزندانمون کنیم و امیدوارم هر اسمی از روی در و دیوار رو برازنده اونها ندونیم
  و با مخفف شدن کلمات در زبان محاوره ایی هم نمیشه جنگید این ابتکار ذهن خلاق جامعه است
  سلام sadena 
  درست فرمایش کردید ، همچنین خودتان مستحضر هستید که هر سؤال_مقاله ای دارای دو بُعد می‌باشد و منظور اینه که هم در مورد من بگویید و هم از خودتان. 

  ناخودآگاه به اصل تخفیفی تخریبی اشاره کرده اید که در زبانشناسی کاربرد وسیعی دارد.

  بله ، کار اشتباهی هست که از اسمهای در و دیوار برای انتخاب نام فرزند استفاده کنیم. 

  درست فرمودید که انشالله برای فرزندان  خودمان بشه تجربه . 

  همچنین اسمم را که پارتیزانی اشکانی هست ، دوست دارم. 

  تشکر ، تشکر که خواندید و نظر گذاشتید. سؤال بود در همینجا در خدمتم ، منظورم مرتبط با پست. چالش هفته بعد خیلی متفاوت هست و انشالله شرکت کنید.

  به وبتون برای فردا سر میزنم ، منتظر باشید.
  نـــای دل
  بنظرم اشکان اسم خیلی خوبیه...
  کاری به حرف مردم نداشته باشید..
  اینکه شما رضایت ندارید بحث دیگه ی هست..

  خدا روشکر ما که از اسممون خیلی راضییم..
  سلام بر استاد گرانقدر بیان ، بشخصه از مطالب وب شما آموخته ام و همچنین یادم هست که در ختم قرآن اگر اشتباه نکنم جز ۲۸ و ۲۹ رو میگفتید که من کامل میخوانم. و این زنگ هوشیاری را در من باز می کرد که این برادر در عین سادگی دو جزء طویل قرآن را در جهت ختم دیگری با هیچ خواسته ای می پذیرد تا با اصول بخواند. دستمریزاد که الگوی خوبی هستید. 

  در مورد اسمم ، اتفاقا خیلی از اسمم که پارتیزانی_اشکانیان هست راضیم ، ولی شنیدن اَشمَشی ، اَشی ، اَشی مشی ، مَشی اشی و غیره حقیقت قدری حرصی_جوشی میشم. 

  وگرنه اسم تاریخی ام را خیلی دوست دارم. و اتفاقا جز مسخرگی های دیگران ، از اسمم راضیم. 

  خداروشکر که اسم خود را دوست دارید. 

  بسیار خوشحال شدم که در چالش این هفته من شرکت کردید. من و دیگران به نصایح شما نیازمندیم.

  تشکر ، در پناه خدا باشی.
  مسافریـ از دیـار بی کسی. رویــا
  حالا اسم خودتو ول کن مال منو دریاب
  سلام بر شما 

  اسمتان را می گفتید ، خوشحال می شدیم.

  من که دارم با این اسم پیر میشم و تنها نقلی برای شما نوشتم.

  تشکر از همراهیتان 
  مسافریـ از دیـار بی کسی. رویــا
  کوچیک تون رویا.
  سلام 

  شما بزرگی و کوچیکی از ماست. 

  اتفاقا اسمهای زیبایی بچه‌های ایران دارند و همین « رویا » واقعا زیباست. ولی از تأسف ، برخی با اسم آدم بازی می کنند و آنرا مزمزه نکرده بطوری که می خواهند، بامزه ی بی مزه بیان می‌کنند. 

  بسیار خوشحال شدم ، فردا چالش « عشق نرسیده » را عنوان می‌کنم و دوست دارم نظر دهید. 

  برای فردا منتشر می‌کنم ، اکنون در حال تکمیل و ویرایش هستم.
  مسافریـ از دیـار بی کسی. رویــا
  باعث افتخارمه حتما
  تشکر 

  فردا این ماجرای مهیج بخوانید و با نظری آنرا تکمیل کنید. 

  تشکر 
  حامد احمدی
  واج‌آرایی در حرف ش.
  احتمالاً از شرارت و شلوغی و شیطنت میاد!
  ولی نه، شاید صدای پای آب باشه.
  شاید هم آبشار محبت.. چرا که نه. خودشه. این آتش پاره خوشگل، که اسم و فامیل ش بهم دیگه میاد، که اگر بره ترکیه مطمئنا استقبال گرمی ازش به عمل میاد، به نظرم که خیلی هم اسم ترکمنی ش قشنگه.
  اصولاً عاشق اسم‌هایی هستم که به فامیلی شون میاد. مثل حامد احمدی. که عاشق شم. واج‌آرایی در حرف ح. مهر. محبت. آبشار محبت..
  سلام آقای احمدی. 

  چه نظر کامل و خوبی گذاشتید. بسیار زیبا نکته گفتید ، واقعا لذت بردم. 

  اشاره صحیحی کردید ، واج آرایی و اینکه اسم به فامیل بیاد. 
  اشاره زیبایی به ترکیه و ترکمنی کردید.
  اشاره پر از محبتی به ش کردید.

  واقعا تشکر. ممنون از نظر کامل شما.
  نیکان نیک منش
  سلام بر اشکان خوش نام>

  اشکان عزیز؛ هم نامگذاری و هم صدا زدن اسامی ریشه در فرهنگ آن جامعه داره. این فرهنگه که به والدین و خانواده ها القا می کنه که چه نام هایی را بر روی فرزندانشان بگذارند و باز این فرهنگ اون جامعه را نشان میده که چرا افراد جامعه یکدیگر را با اسم کامل صدا می کنند یا اسم ها را می شکنند و یا بجای اسم،به افراد لقب و برچسب می زنند و یا بر وزن اسم شخص، اسامی سایر جانداران را صدا می کنند.
  اگر نام ها زیبا و نیکو نیستند؛ اگر نام ها را کامل ادا نمی کنند و آن را می شکنند؛اگر بجای اسم،فرد را با لقب صدا می کنند؛اگر بر وزن اسم، نام جانداری را بیان می کنند؛ همه اینها نشان از آشفتگی نظام فرهنگی دارد. جملگی حکایت از این دارد که نظام فرهنگی در آن جامعه حال و روز خوشی ندارد.
  در مجموع به نظر بنده؛اسم فرزندان را باید به گونه ای انتخاب کرد که برای همه دوره زندگی(نوزادی،کودکی،نوجوانی،جوانی،میانسالی و کهنسالی) کاربرد و تازگی داشته باشد.
  + از نام ام بسیار راضی و خشنود هستم.اسمی با مسمی و پرمعنی...
  سلام و صد سلام بر نیکان عزیز که با نکته سنجی و دقت عمل ، مواردی بس گرانبها رو درج میکنه! 

  سلام بر ذهن روشن و باز نیکان خوانندهٔ خوبم که نظراتی کارشناسی و موشکافانه ارائه میده ، واقعا لذت بردم. 

  بسیار خوشحالم که مطلبم توسط شما خوانده میشه!  و مرا در جهت بهترشدن یاری  می کنید.

  همچنین این رو بگم که همه‌ی نظرات ، حاوی نکته بینی و نکته سنجی هست و از همه‌ی بچه‌ها تشکر دارم. همه‌ی بچه‌های ایران و همه‌ی عزیزانی که در قلمروی پهناور فارسی دری ( از چین تا ترکیه و... ) زندگی میکنند ، نیازمند بررسی‌های نیک همدیگر هستند تا بتوانند در فضایی آرام پیشرفت کنند و از خاک و هویت مشترک ، حفاظت کنند و در جهت صلح و نیکی قدم بردارند. بسیار خشنودم که شما نیکان عزیز بهمراه دیگران مطالب مرا می خوانید و در جهت بهترشدن برایم نظر میگذارید. 

  خدا را هم شاکرم و هم چاکرم که مردمی با فرهنگ و ادب و غیرت دارم و تمام بدفرهنگی ها از تهاجم فرهنگی و پس ماندهٔ استعمار و همچنین تفرقه اندازهای دشمنان هست. 
  من در همین کرمانشاه ، رفتارهای نیک هم بسیار دیده‌ام و اگر به موارد کاستی‌ها و... اشاره می‌کنم تنها در جهت بهترشدن و رفع عیوب ناخودآگاه و ناخواسته هست و از  مردم شریف تسنن و تشیع و کلیمی و ترسا و ... ، رفتارهای انسان دوستانه با مهر و محبت بسیار دیده‌ام. 
  زلزله کرمانشاه علیرغم مصیبت و اندوه بسیاری که داشت ولی در حد بینش خود من! برگ زرینی در اثبات همدلی و شراکت در غم همنوع بود و این را در ذهن من تجلی کرد که مردم ایران از قومهای رنگارنگ همه پشتوانهٔ همدیگرند و بدون همدیگر اصلا ایرانی که ما در حوزه کلان فرهنگی تاریخی می شناسیم ؛ نیست. 
  تاریخ خودش گواهی می‌دهد که اقوام فلات ایران ، از ترک و کُرد و تاجیک و بلوچ و غیره در بزنگاه‌های تاریخ! یار و یاور همدیگر بودند و این عنصر اخلاقی و نیک واقعا ستودنی هست. 
  علیرغم اینکه شکوایه دارم و گاهی دلم شکسته ولی واقفم که مردم ناحیهء ما اصیلترین و ذاتا نیکند و تهاجم فرهنگی و ( برخی محرومیتها که با گذشت زمان و سرمایه گذاری قابل حله ) باعث مصیبتهایی شده! وگرنه مردم ما همه دارای روح و شرافتی ستودنی هستند. 
  نظرت آنقدر کامل بود که در لحظه اول خواستم تنها تشکر کنم ، ولی با اندکی تفکر به خودم گفتم که این فرصت طلایی را از دست ندهم و در زیر نظر کامل شما! مواردی را یادداشت کنم. 

  با اجازه چند مورد را کلی بیان کنم : 

  از نظرات شخص شما و دیگر بچه‌ها کمال استفاده را می برم و از بحث و راهنمایی بسیار لذت می برم و خوشحالم که توانستم فضایی بدون جاروجنجال و جدل در حد خودم و نه بیشتر! ایجاد کنم. 
  اگر راهنمایی یا هر انتقادی به اذهان روشنتان رسید! دریغ نفرمائید و با نظری عمومی برای بهره مندی همه درج کنید ، از تأیید و تأکید و انتقاد و راهنمایی در سایه‌ی آرامش و نیک پنداری لذت می برم. 

  هر کدام از شما عزیزان با زبان خود ، نکاتی را می گویید و این به کامل شدن مطلب کمک شایانی می‌کند. 

  از همه‌ی نظرات بهره می‌برم. آقای مهندس حامد احمدی به لحنی خاص مطلب را در جهت کامل شدن پیش برده و شما نیکان عزیز ، به طرزی دیگر مطلب مرا تکمیل کرده‌اید. 

  از همه‌ی نظرات و پیشنهادات و انتقادات در جهت تکمیل بهره می‌برم. و اگر بخواهم اسم ببرم لیست طویلی خواهدشد. 

  ***** در آخر عرض تشکر و قدردانی از همه‌ی نظرات رو دارم. با همدلی بچه‌ها توانستم از قلمبه و سلمبه نویسی و ثِقل بیان به روان نویسی روی آورم و ببخشید اگر گاهی قاطی می‌کنم و قَروقاطی می‌نویسم .*****

  همچنین چندین مطلب را پیش نویسی کرده‌ام و در حال بازنگری و ویرایش هستم ، مطمئنا با نظرات شما تکمیل می شود.

  سپاس از همراهیتون و سپاس ویژه از شما نیکان عزیز 

  نیکان عزیز واقعا تشکر از نظرات موشکافانه ی شما. هفته‌ی گذشته، منرو با چند نظر بسیار خوب دگرگون کردی! و بیاد آوردم که باید متعادل باشم و از جبهه گیری دوری کنم. 
  نیکان نیک منش
  خواهش می کنم دوست پژوهنده؛
  این بزرگ منشی شماست که ذیل کامنت ها، این همه تعریف و تمجید می کنید.بیش از این شرمنده نفرمایید...
  شما زحمت می کشی،بحث خاصی را مطرح می کنی، پس وظیفه ماست تا حد توان آگاهی و دانش مون نظر بگذاریم. موفق و موید باشی.
  سلام دوباره 
  دوست محققم ، حقیقت باید اعتراف کنم . گاهی از کوره که هیچ بلکه از زاویه درمیرم و اندازه‌ی قافیه را رعایت نمی‌کنم! 
  یعنی اینکه ناخودآگاه پرگویی می‌کنم ، با کمک و همراهی شما عزیزان! انشاءالله بر این هم فائق خواهم آمد. 
  اختیار دارید! سزاوار بیشتر از اینها هستید و لیاقت شما خیلی بیشتر از تعریف و تجمید اینجانب هست. 

  حقیقت اینکه از علم و دانش شما روی خوش می بینم که در ذیل کامنت ها می نویسم.

  ببخشید از اینکه پرحرفی و پرگویی می‌کنم. 

  باید از افراط خودداری کنم و همیشه حد نگه دارم ولی شما بچه‌های ایران عزیز و دیگر فارسی بلدان مرا به وَجد می آورند. 

  همینک در حال پیشنویس و ویرایش چند موضوع اجتماعی هستم که قطعا با نظرات شما تکمیل میشه ! 

  امشب یا فردا منتشر می‌کنم و در طول هفته به نظر دادن و بررسی از نگاه خودم در وبهای شما می پردازم و به هر نظری هم که بیاید حتما پاسخ می‌دهم.
  اگر در مورد نحوه پاسخگویی من پیشنهادی دارید ، بفرمائید تا رعایت کنم. !!! ممنون میشم. 

  فکر کنم بازم زیاده نویسی کردم ، آره بازم زیاده و پرحرفی کردم ، ببخشید تو رو خدا 

  موفق و موید باشی.
  عرفان ...
  از اسمم خوشم میاد: محمد عرفان ولی اگه عرفان بود، بهتر میشد.
  سلام و عرض ادب خدمت محمد عرفان عزیز ،،، هوشمند و کاربلد حوزه علوم کامپیوتری که من بشخصه خیلی از سوالاتم رو ازش پرسیدم و جواب گرفتم. 
  عرفان جان ، اول اینکه تشکر که شرکت کردی .
  دوم اینکه در نظرهای دیگر به این مورد اشاره که دو اسمی های عزیز حاصل برخورد افکار ما هم هستند مثلا : نام ملی+نام مذهبی یا دینی ،،،، مثل اسم محمد امید ، محمد کاووس. 
  اسم زیبای شما یک نام اسلامی به اضافه نام معنوی یا عرفانی هست که به زیبایی شده : محمد عرفان 
  برخورد ملی گرایی و مذهب هم اشاره شد ،،، خانواده‌ها می خواهند هم اسم اسلامی باشه و هم ملی و... 
  تشکر از اعتمادت که اسمت رو کامل نوشتی. همچنین درکت می‌کنم که دوست داری نامت مثلا عرفان خالی باشه ،،، برخی اشتباها فکر می‌کنند که گریز از دین هست ولی اصلا اینجوری نیست. راه و منش آن بزرگواران مهم تر هست و نباید فضای خفقان در مورد پسندهای شخصی ایجاد کرد. من خودم رضا رو خیلی دوست دارم. اسم بچه خواهرم امید رضاست و من قصد دارم وقتی بزرگ شد رضا صداش بکنم ولی الان چون دبستانی هست بهتره گوشش به اسم کامل عادت باشه.

  بسیار خوشحال شدم ، ممنون 

  بعدا با عرض شرمندگی ، به وبت میام و سوالهایی در موردهای مختلف می پرسم که تا حالا واقعا خیلی کمکم کردی. 

  تشکر از غیرت و اخلاق ایرانیت.
  در پناه خدا باشی.
  سید محمد
  سلام
  منم از اسم خودم راضی هستم و از پدر ومادرم تشکر میکنم
  در واقع نامگذاری اسم حتما که مطالعاتی داشته اید که بی تاثیر بر روی شخصیت انسان نیست
  واز حق فرزند بر والدین است که نام نکویی برای اولاد خود بگذارند
  و در این باره روایات متعددی هم وارد شده است که چه نامهای بگذارید
  ولی این نکته را باید مد نظر داشت که این که می گویم بی تاثیر نیست در واقع بطور مطلق این را نباید پذیرفت
  مطالب در این باره زیاد هست .
  سلام آقا سید محمد 

  نکات بسیار خوبی را اشاره کردید. 

  تشکر از اینکه اینقدر کامل نظر داده اید. 

  محمد ، علاوه بر اینکه نام پیامبر عظیم الشأن اسلام است بلکه به معنی ستوده هست و این خیلی زیباست. از ریشه حمد. 

  تشکر از همراهیتون 

  سپاس 
  پوریا قلعه
  تبادل لینک میکنی؟
  سلام بر جناب پوریا قلعه 

  وب شما رو نگاه انداختم ، وب خوبی بود ، تصویرهای بسیار زیبا با مطالب آموزنده. 

  بله با لینک موافقت می‌کنم ، فقط اینکه بگویید شما را با چه نامی لینک کنم؟ ( نام فارسی در نظر دارید ؟ چه نامی ؟ ). 

  همچنین ، جداگانه دنبال هم بکنیم بهتره. من شما رو دنبال کردم ، همین چند دقیقه پیش. 

  منرو هم با نام « اشخانی » لینک بفرمائید. تشکر 
  همچنین سعی کنیم ، هم لینکی خود را نظر دهیم تا وبش پر رونق باشد. 

  منتظرم برای نام و... 
  پوریا قلعه
  سلام
  با نام درخواستی پیوندتون کردم
  منو هم با نام

  عاشق خدا💚

  لینک کنید

  ممنون از دنبال کردنتون فقط من با دنبال کردن راحت نیستم (تشکر از پیشنهادتون)
  سلام مجدد 

  خوب وقتیکه با دنبال کردن راحت نیستید ، من هم اجبار و اصراری ندارم. 

  شما هم با نام درخواستی لینک شدید. فقط من از این نشانه ها ندارم ، حالا اگر راضی نیستید بفرمائید. از شکلکهای صفحه کلید هم نگاه کردم فقط قلب قرمز رنگ دارد. 

  حرفی هست بفرمائید. 
  پوریا قلعه
  همون قلب قرمز رو بزار ^_^

  ممنون

  فعلا
  سلام مجدد برادر 

  یک نگاه بنداز 

  ببین خوبه. 
  پوریا قلعه
  اره عالی شد

  ممنون
  سلام و نور به شما بردار گرامی 

  اولش نمی دانستم و پیدا نکردم. ولی پیدا کردم ، انشاءالله هم لینکی های خوبی باشیم. 

  از مطالبت می خوانم و نظر برایت می گذارم. 

  سربلند باشی. 

  در پناه خدا 
  پوریا قلعه
  ممنون
  همچنین

  فعلا
  خواهش می‌کنم. 

  همچنین. 

  فقط دوست عزیز ، که لینک کردیم! نمی خواهی مطابق با مطلبم نظر بدهی! آیا از اسمت راضی هستی؟ 

  پوریا را می پسندی ؟ نام پوریا رو دوست داری؟ 

  در پناه خدا باشی. 
  .:Melika :.
  به نظرم اسمتون خیلی هم قشنگه ^-^
  من که از اسمم راضی ام
  سلام و صد سلام بر ملیکا 

  تشکر از اینکه در چالش من شرکت کردی. خیلی خوشحال شدم. 

  تشکر ، پس اسم قشنگی دارم. حقیقت خودمم اسمم رو دوست دارم ولی خیلی اذیت شدم وگرنه دوستش دارم. 

  خداروشکر که از اسمت راضی هستی ، برایت آرزوی موفقیت می‌کنم. 

  تشکر از نظر ارزشمندت. 

  در پناه خدا باشی. 
  ناشناس
  اسمم رو دوس دارم
  خوبه
  سلام 
  شما ؟؟؟ 

  البته ببخشید .! 

  آخه عزیز پیامت ناشناس هست! از وبدار قبلی ضمن کارهای لینک ، سوال کردم که آیا میخواد مطابق پست نظری بگذاره یا نه؟  از اسمش راضیه یا نه؟ 
  البته اسمش قشنگه. 
  گفتم شاید او باشی ، که می بینم حالا نه ، از خوانندگان گرامی بودی!  تشکر از همراهیت. 
  چوخ ممنون 
  .:Melika :.
  منم براتون آرزوی موفقیت می کنم ^-^
  انشالله همیشه شاد و سلامت باشید
  سلام بر ملیکا خانم 

  تشکر 

  حقیقت به وبت سر زدم و اون گربه ببری خاکستری رو که دیدم ، کلی خاطره از ذهنم گذشت. یک گربه بود که مادرش مرده بود ، ضعیف و کوچک! گربه ماده دیگری که چهارتا بچه گذاشته بود اذیتش می کرد ، پس وارد عمل شدم و غذاش دادم ، صبح و بعداز ظهر  دو ساعتی داخل حیاط بودم تا راحت بدون حمله گربه سیاهه بازی کنه! خلاصه مادرش شدم ولی یه دختر کردستانی که می‌گفت این گربه رو بده به من! بدون اجازه من ، بصورت غافلگیرانه با اسباب کشی برده بودش و به همسایگان سپرده بود تا به من بگند.  بگذریم.... 

  خواستم برات نظر بگذارم ، گفتم الان یکدفعه پشت سر این نظر شما میشه ، پس در یک بازدید عمقی! برات نظر بگذارم. 

  در پناه خدا باشی. 
  .:Melika :.
  چه جالب ، خاطرات جالبی دارید ^-^
  سلام مجدد 

  خواهش می‌کنم ، بعدا بصورت پستی منتشرش می‌کنم. 

  در پناه خدا باشی.
  .:Melika :.
  خوشحال می شم تو نظرسنجی وبلاگم شرکت کنید
  ممنون ^-^
  سلام 
  روی چشمم ، الان شرکت می‌کنم. 

  شرکت در نظرسنجی خیلی خوبه. 

  بعدا به دیگر پستهات هم نظر میدم. 
  .:Melika :.
  به نظرتون پست هام متن هاش وسط باشه یا از سمت راست باشه یعنی اینجوری :
  راکون ها
  سلام 
  براتون ، بصورت چند نظر ، نوشتم ، سعی کردم بسیط و مزید توضیح دهم. بله در مورد گربه های مصر باستان حتما بنویسید خودم نظر دهنده هستم ، اول کامل می خوانم ، سپس نظر. 

  موفق باشی.
  .:Melika :.
  به نظرم وبلاگ شما بسیار عالیهههه و مطالبتون خیلی جالبه
  و خیلی هم خوبه که اینارو خودتون می نویسین ^-^
  در یک کلام ، وبلاگتون فوق العادس ^^
  موفق باشید :)
  سلام بر ملیکا خانم 

  ممنون از توجه شما 

  پس رمز پیروزی من اینه که هم مطالعاتم بالاست و هم خودم می نویسم یعنی کپی نیست. 

  ممنون ، در یک کلام حسابی امیدم دادی. ممنونم که وبم رو فوق العاده دیدی و فوق‌العاده بررسی اش کردی. 

  تشکر از بررسی ارزشمندت 

  موفق باشی. 

  در پناه خدا باشی.،
  حمیدرضا
  اسم م حمیدرضاست خیلی از این اسم خوشم نمیاد همیشه افسوس این رو میخورم که ای کاش یه اسم ایرانی الاصل برام انتخاب میکردن
  سلام بر آقا حمیدرضا سرور گرامی 

  بله ، متاسفانه همیشه مرغ همسایه غازه! من با این پستم یا مطلبم الان آه از نهاد شما بیرون کشیدم و حق دارید ناراحت باشید ، دوست دارید اسم اصیل ایرانی داشته باشید. عذر میخوام اگر شما را ناراحت کردم. 

  اگر وب دارید ، با وبتون نظر بگذارید تا به وبتون سر بزنم و نظر بگذارم. 

  اتفاقا اسم رضا رو دوست دارم ، شما آقا رضای ما هستید برادر 

  تشکر از نظر ارزشمندت 

  در پناه خدا باشی.
  فاطمه ...
  راستش مشکل من اسمم نیست
  کلا از جنسیتم خوشم نمیاد
  اگه پسر بودم دوست داشتم اسمم امیر باشه...
  سلام ، شما از لحاظ رتبه و درجه امیر ما هستی. 

  حق نگهدارت باشه.

  امیر اسم قشنگیه ، انشاءالله برای فرزندانت! 

  همچنین رتبه و درجه شما پیش ما مثل امیره. 

  در نزد ما آزادی داری ، ولی عُرف و قوانین چیز دیگه ای هست ولی پیش ما با یک مرد برابری! 

  همچنین ، دوستان اخلاقی وبی خوب باشیم و پشت هم باشیم ، انشاءالله 

  یاحق ، در پناه خدا باشی.
  ناشناس
  اسم من آزاده ست.
  نظر شما در مورد اسمم چیه؟
  زشته؟
  سلام بر آزاده خانم 

  من یک برادر و خواهر می شناختم که گیلانغربی و سرپل ذهابی بودند. غرب استان کرمانشاه نزدیک مرز عراق. 

  اسم برادر آزاد بود ، اسم خواهر آزاده. اسم هر دو رو دوست داشتم. بخصوص اسم آزاده رو خیلی مناسب میدیدم و دوستش داشتم چون اسم قشنگی بود. آزاد هم قشنگ بود. ولی گاهی ، مثلا می گفتیم این مال آزادِ ، بخاطر کسره آخر قدری گوشهاش تیز میشد. 
  آزاده ، اندام درشت و هیکلی داشت و بدون چربی ، یعنی شکم نداشت. خلاصه اسمش به چهره و اندامش میخورد. 

  من اسم آزاده رو دوست دارم و بعقیده من قشنگه.! زیباست. 

  اصلا زشت نیست ، بلکه وقار داره. 

  اگه وب دارید ، با وبتون نیز نظری بگذارید تا به وب شما سر بزنم. 

  اسم شما زیبا و قشنگه ، اصلا زشت نیست و بلکه وقار و متانت داره. 

  یاحق ، اگه موردی بود ذکر کنید. 
  تشکر از نظر ارزشمندت ، در پناه خدا باشی. 
  بـانـوی بــرفی
  به نظر من که اشکان یه اسم خیلی با کلاس و شیک و اصیل هست
  همیشه عاشق این اسم بودم
  از اسم خودمم راضی ام خوبه
  سلام بر بانوی برفی 

  تشکر 

  ممنون که اسم منرو خیلی با کلاس و شیک و بهتر از همه اصیل معرفی کردی. 

  خوشحالم از نظرت 

  نظرت واقعا ارزشمنده ، همین که نوشتی عاشق این اسم هستی کلی به من انرژی داد. 

  خداروشکر که از اسم خودتان راضی هستید. 

  ممنون از نظر ارزشمندت 

  تشکر 

  در پناه خدا باشی ، یاحق 
  ناشناس
  سلام آقای ارشادی
  چند شب پیش ، رادیو شب بود که همین موضوع گذاشته بود ولی از داستانی کامل مثل شما خبری نبود. همه‌چیز یه چیز می گفتند دیگه. اسمم سپیده هست یعنی سپیده صدام میکنن ، ولی صدیقه اسم عربی هست ، اسمم صدیقه هست. ولی سپیده صدام میکنن تا ناراحت نشم ، چه توصیفی دارید. ؟ ؟ ،؟ ؟ ؟
  سلام بر سپیده خانم یا صدیقه خانم 
  سپید همان سفید +ه مؤنث سازه یعنی سفیدی 
  صدیق یعنی دوست + ه مؤنث ساز یعنی دوستانه با حالت مؤنث ، دوست 
  کلهم اسمهای زیبایی هست. اتفاقا هم صدیقه و هم سپیده هر دو زیباست. 
  اسمهای عربی هم بخشی از تمدن دینی ما ایرانیان هست. 
  اسمهای ترکی مثل سولماز و تایماز آ آیناز و آیتک و... نیز تمدن ترکی ایرانی ما هست. 
  همانگونه که همه گفتند اسمت زیباست ، الان می بینم اسم شما هم زیباست. و باید بیشتر تفکر می کردم. 

  با نظرات ارزشمند خود بحث را کاملتر کنید. 

  تشکر از نظر ارزشمندت. 

  یاحق ، در پناه خدا باشی.
  ناصر دوستعلی
  سلام

  به هر حال هر کسی اسمی داره
  هرچند اسم واقعا مهمه اما مسمی از اون مهم‌تره
  مسمی رو دریابید آقا
  وقت تنگه

  البته انتخاب اسم خوب از حقوق فرزندان بر گردن پدر و مادر است

  موفق باشید
  یاعلی

  :)
  سلام بر آقای ناصر دوستعلی 

  بله ، مسمی مهم است و همینطور که فرمایش کردید ، از حقوق فرزندان بر گردن پدر و مادرست. 

  اگر متن را بخوبی خوانده باشید ، من خودم اسمم را دوست دارم و آن را صاحب معنی می دانم ولی متاسفانه مورد بازی در دهان خیلی‌ها قرار گرفته بود. 

  این هم چالشی بود که بد نبود مطرح بشه. 

  همین چند شب پیش ، برنامه ای شبیه راه شب را گوش میدادم که آن برنامه هم ، آیا از اسم خود راضی هستید را گذاشته بود. 

  بسیار ممنون که در یکی از چالشهای من شرکت کردید. 

  تشکر از نظر ارزشمند شما 

  واقعا ممنون 

  یاحق. در پناه خدا باشی. 
  همراز دل
  سلام
  مخفف کردن اسم اونم در اسامی که با این مخفف کردن معنای بدی پیدا می‌کنند خیلی زننده‌ست، و نشانه توهین به فرد مورد نظره؛ به خصوص اگه اون اسم برگرفته از اسامی ائمه عزیزمون باشه. باید در برابر این جور موارد برخورد قاطعی صورت بگیره تا هیچ کس به خودش جرئت ادامه دادنش رو نده.
  کوچک‌تر که بودم از اسمم ناراضی بودم البته بیشتر این نارضایتی برمی‌گشت به کمرو بودنم و دوست داشتم یه اسم دیگه برام انتخاب می‌کردند اما الان عاشق اسمم هستم و خوشحالم که با یه تفاوت جزئی اسم مامان بزرگ مرحومم رو برام گذاشتند.
  البته اسمم قابلیت مخفف کردن رو هم داره و معناش هم بد نمی‌شه اما خوب خدا رو شکر هیچ‌کس تا به حال مخففش نکرده
  سلام بر همراز دل ، خداوکیلی نظرهای خیلی ارزشمندی میدی 

  حرفهایت کاملا صحیحه ، درسته مخفف کردن و شکستن اسامی بخصوص معصومین خیلی کار بدیه ، مثلا محمد رو میگند ممد و یا.... کار خوبی نیست. 

  منهم الان از اسمم راضی هستم ولی خیلی اذیت شدم و تحقیراتی رو از سر گذراندم. 

  در مطلبم به انواع مخفف کردن و بازی با اسمم اشاره کردم و تشکر که کامل خواندی. 

  ممنون از نظر ارزشمند شما 

  تشکر 

  در پناه خدا باشی. 
  bahar .....
  سلام آقا اشکان
  اسم شما زیباست

  البته اسم من بهار نیست.بهار یه اسمی مستعار بین بیانیاست
  اسمم رو خیلی دوست دارم :)
  سلام بر بهار خانم ، خوب اینجا ما دیگه شما رو به اسم بهار خانم می شناسیم. 

  من اسم و فامیلیم واقعیه. البته بدلایلی هم باید واقعی باشه وگرنه محقق بودن معنی نداره. 

  خیلی‌ها اسم مستعار دارند ، اتفاقا خیلی به اسم مستعار فکر کردم ولی هیچکس همراهی نکرد و مجبور شدم دیگه بیخیالش بشم. 
  خداروشکر اسمتون رو دوست دارید. 

  تشکر از نظر ارزشمندت 

  سپاس 

  در پناه خدا باشی. 
  پرینازم ...
  سلام چقدراین پست جالب وعالی بود
  واقعا اسمتون خیلی خوبه این همه حساسیت وچالش اخه واسه چی
  البته سلیقه ایه دیگه
  من خودم اسم پرینازو نیلای رودوست دارم
  نیلای ریشش ترکیه یعنی ماه من انعکاس تصویر ماه دررودنیل،نور
  کلاهمه اسماقشنگن و این ادماوشخصیتشونن که به اون اسماروح میدن
  شماهم هم اسمت قشنگه هم شخصیتت  روح مثبتی به اسمت میده
  موفق باشی
  سلام بر پریناز خانم 

  خیلی ممنون از نظر ارزشمندت 

  خوب زیاد با اسمم بازی شده ، مثلا اَشِی مَشِی و اش مشی و... 

  نیلای خیلی زیباست ، پس میشه : نیل + آی  که یعنی ماهی که در رود نیل دیده میشه یا همان انعکاس نوری که گفتی. 

  بقیه کلامت کاملا درسته و بسیار خوب اشاره کردی. 

  تشکر از نظر ارزشمندت 

  خیلی ممنونم 

  موفق باشی ، در پناه خدا باشی. 
  محیا ..
  سلام
  بنظرمن که اشکان اسم قشنگیه
  البته بنظر من چیزی که اسمو قشنگ میکنه درخیلی ازموارد وباعث میشه حتی،اسمی تو ذهنی موندگار وخوش بیاد شخصیت وذات آدمه:)

  درمورد خودمم که بخوام بگم
  اسم من محیا نیست
  محیا اسم مستعاره
  ولی هم اسم واقعیم هم مستعارو خیلی دوست دارم:)

  سلام بر محیا خانم ، دختر متفکر بلاگستان بیان 

  واقعا منت گذاشتید ، لطف شما انشاءالله پایدار ، که همیشه هم برایم از نظرات ارزشمندت گذاشتی. 

  من اسم و فامیلم واقعی هست ، و انشاءالله منرو به خاطر خواهید سپرد چون دوست دارم بعنوان محقق که دیگه بدون هیچ رفت و گرفتی ، در وب می نویسم ، منرو حداقل بشناسید. انشاءالله نت به کار بیفته ، دارم روی سایتی با امکان پادگست کار می‌کنم ، البته فعلا حالا حالاها کار داره ، ولی سعی می‌کنم تا نوروز پر بار بکنم ، بعد آدرسش تقدیم کنم. 

  تشکر از اینکه به چالشی قدیمتر رفته و خواندید و نظر ارزشمندت گذاشتی ، واقعا دستمریزاد . 

  حقیقت خودم هم دوستش دارم ، هم تاریخیه ، هم پارتیزانی ، و خلاصه قشنگه. ولی خیلی‌ها با اسمم بازی کردند و سابقه ذهنی بدی رو برام گذاشتند. البته الان فراموشش کردم ولی بازهم گاهی پیش میاد البته خیلی کم! 

  تشکر از نظر ارزشمندت 

  سپاس 

  در پناه خدا باشی. 
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  بسم تعالی
  وبلاگی از آموخته ها و دانسته هایم. مطالب اکثرا طبقه‌بندی و شناسه دار به اسم محقق اشکان ارشادی هستند. لطفا با ذکر نام در ابتدا و آخر مطلب رعایت کنید.
  و همانگونه که مستحضر هستید، بهترین تحقیقات و آموخته هایم را رایگان و با دسترسی آسان در اختیار همگان می گذارم.
  با تشکر اشکان ارشادی از کرمانشاه
  Copyright © https://ashkhani.blog.ir 2018
  پربیننده ترین مطالب
  نویسندگان