اشخانی

خواهشا با نظرات ، انتقادات و پیشنهادات مرا در جهت بهترشدن یاری کنید. خواهشا بدون جبهه گیری و جهتگیری نظر درج کنید تا مطالب را به بهترین نوع ممکنه ویرایش و اصلاح کنم. مطالب دسته‌بندی شده و شناسه دارست.

ترک اعتیاد به روش سنتی ، اصلا دولت چین چگونه مردمش را ترک داد ؟

 • اشکان ارشادی
 • جمعه ۲۴ آبان ۹۸
 • ۱۶:۳۶

نویسنده ؛ و محقق : اشکان ارشادی از کرمانشاه 

از روزیکه نگون بختی برخی از هموطنان را دیدم ، مشتاق شدم تا بدانم راه گریز چیست؟ 

خواندم و شنیدم. 

شنیدم که دولت چین در استعمار انگلیس می سوخته و با معتاد کردن جمعیت زیاد چین ، سود خوبی به جیب می زده که به همین خاطر نیز جدا از آنکه می خواست مرزی حایل میان روسیه با هند دیگر مستعمره اش ایجاد کند ، بخاطر تریاک ایران ( بخش شرقی که افغانستان حالیه میشه ) اینقدر تلاش در تجزیه ایران داشت. 

تریاک را به چین می برد و نقره جمع می کرد. یکی از ژنرالهای منورالفکر چین با حمله و سوزاندن تریاک ها و اعلام ممنوعیت مردم را سعی کرد دور سازد ، ولی انگلیسی ها اولتیماتوم دادند و چین اعلام کرد برای رویارویی آماده‌است. ولی انگلیسی ها با پیشرفت سلاح از چند صد کیلومتری بنادر چین را از داخل دریا گلوله باران کردند. 

چین با بنادری تخریبی روبرو شد و توان درگیری نداشت پس قبول کرد که انگلیسی ها تریاک تجارت کنند و به چین تریاک دهند و نقره و پول بگیرند. 

این گذشت ، تا اینکه بعداز جنگهای بین‌الملل چین مستقل شد ولی مردمی داشت معتاد! 

چین اعلام کرد معتاد مجرم نیست ، می تواند استخدام دولت شود و هیچکس حق ندارد او را به چشمی بد بنگرد. پس افراد را آزاد و بدون جرم اعلام کرد و آنها را در دولت و کار می پذیرفت. پیران و مریضان را مواد مادام العمر داد و سخت نگرفت و اینان را با دروسی اخلاقی روانه اجتماع نگه داشت. 

اعلام کردند از امروز سهمیه را از دولت و داروخانه می گیرید و درب شیره کش خانه ها را بست! 

چین در مدت توزیع تریاک دولتی بیکار ننشست ، آرام آرام از میزان مورفین آن کم کرد تا اینکه بعداز دو سال اعلام کرد که مردم چین ترک کرده‌اند و باید تا کنون خودشان فهمیده باشند ، شما دیگر معتاد نیستید. 

در این مدت بحثهایی بود که مثلا تریاک دولتی بدرد نمیخوره ، چون پزشکان و دانشمندان پنهانی از مورفین آن میکاستند. 

این همان روش بوعلی سینا پزشک خودمان بوده! 

ادوارد براون هنگامیکه در ایران جاسوسی می کرد و در کرمان معتاد شده بود این را شنید که هیچکس تا کنون نتوانسته این شبه سیاه را کنار بگذارد. 

ادوارد در کتاب بوعلی خواند که باید ساعات مصرف را به تعویق بیندازد و از حجم مصرف بکاهد. 

بوعلی به معتاد می گفت برو به نسبت مواد مصرفی خودت برایم بیاور و باید به حرفم باشی! معتاد قبول می کرد. سپس بوعلی معتاد را برای کار می فرستاد و هر بار از ساعت مصرفش دیرتر مواد به او می داد ، سپس از مواد کم می کرد یا بگونه‌ای مواد را کم می کرد که معتاد دیر می فهمید. از ساعات بهترین استفاده را می برد و هربار به تعویق می انداخت. ادوارد از این روش استفاده کرد و مواد را کنار گذاشت. بعدها کتاب یکسال میان ایرانیان را نوشت. 

دو روش دیگر را در مطلبی جدا می نویسم ، پس همراه باشید. 

 • نمایش : ۶۲
 • محمدرضا زارع
  سلام
  متشکرم،بهره بردیم.
  امثال این مطلب و مطالب مذهبی را باید بارها و بارها بروزرسانی کنید.
  سلام بر برادر گرامی و بزرگوارم 

  بله ، درست می فرمائید. اتفاقا برای چند روز آینده می خواهم بروزرسانی کنم ، درست می فرمائید. 

  این مطلب مهم بود ، تا چند روش جالب را هم که یاداداشت کرده ام در پستی جدا بنویسم. 

  تشکر از نظر ارزشمندت. 

  خیلی خوشحالم که از برادران حوزوی هستید و من می توانم با تعامل و دوستانه از شما سوال بپرسم. امروزه دوستی میان مذهبیون بخصوص ملبس ها با جوانان و مردم از اهمات جامعه هست. حتی دوستی قلبی میان پاسداران و فتاح با مردم و جوانان خیلی مهمه. انشاءالله بتوانم بعنوان میاندار ، از صلح و صفای لفظی -قلبی شما لذت ببرم. اگرهم گاهی کلامم بچه گانه میشه به بزرگی خودتان ببخشید. البته آقا سید ، مشارکت هم شرطه ، مثلا من بارها سعی کردم با حجت الاسلام  ج ...... ارتباط گیری کنم و میان کامنتهای بچه‌ها میانه را بگیرم ولی ایشان گویا راضی نبود و به نوعی با نوشتارش به من فهماند برو. من هم چون هیچ قصد بدی نداشتم ، دیگه به وبش سر نزدم ولی گاهی مرتبط با پستش نظر می‌گذارم که جوابی کوتاه می دهد. البته حرفش اینست که شما خودت واقف به علومی و نیازی به جواب نداری. ولی در جهت تعاون و تعامل دوست داشتم حداقل نظری بگذارد بخصوص اینکه از او مشورت خواسته بودم که نداد و گفت : سرم شلوغه ، سعه صدر داشته باش. فقط در کمال احترام برایش نوشتم ، اگر با شما مشورت نکنیم پس با چه کس ؟ خواهشا با ما مشورت کنید و هرگز سوال را برداشت به سفسطه و مغلطه نکنید. البته منهم باید برخی سوالات را از قبل بنویسم و بعد ویرایش شده بفرستم. 

  تشکر از نظر ارزشمندت که باعث میشه ، من در حاشیه نظر شما مطالبی را یادداشت کنم. 

  خیلی ممنون 

  در پناه خدا باشی.
  فاطمه ...
  سلام
  چه خوب
  دانشمندان ایرانی بسیار دانا بودند و از جمله بوعلی سینا که کتاب شفای او به چندین زبان دنیا ترجمه شده
  باید ادوارد براون را تحسین کرد به خاظر نجات یک ملت از این معزل
  مطلب بسیار خوبی بود و به دانسته هامون اضافه شد
  سپاس:)
  سلام بر فاطمه خانم ، نکته سنج بلاگستان بیان 

  اول اینکه تشکر ، چون مطلب برای استفاده همه‌ی مردم هست چه خوب کردید و فارسی نوشتید. ممنون 

  البته من نظر های ترکی آذربایجانی رو خیلی دوست دارم و از جان عزیزتر می دانم ولی آفرین به رعایت شما ، واقعا لذت بردم ، چون مطلب برای استفاده همه هست پس باید به زبان مشترک و رسمی ( نگفتم ملی! چون فرهنگ وزبانهای زیادی داریم ) نوشته شود. 
  تشکر از اینکه با نظر ارزشمندت ، من می توانم نکاتی را در زیر مطلب بنویسم. 
  البته نوشته ، روش زیر را بهمراه دو روش دیگر در مطلبی جداگانه می آورم. واقعا خوشحالم که خوانندگانی مثل شما دارم 
  دو روش سنتی را یادداشت کرده‌ام که مشابه روش بوعلی می‌باشد. اینها را بخصوص اولی را که در پستی جداگانه خواهم نوشت از چند مرد کورد شنیدم و ضبط کردم ، نوشتم تا شاید روزی بکار کسی بیاید. این روش هم مانند کم کردن هست که شیشه ای از آب سوخته تهیه می کردند و شبی یک استکان می خوردند ولی بلافاصله یک استکان آب بجای آب سوخته می ریختند. اینقدر ادامه می دادند تا آب شیشه رقیق میشد ، بی رنگ! آنقدر بی رنگ که دیگه مخدری نداشت یا خیلی خیلی کم داشت و ترک می کردند. تشکر از اینکه می خوانی و منرا همراهی میکنی ، حقیقت اینستا داشتم ولی حذف کردم ، بلدم از دیگر سرویس‌ها نیز استفاده کنم ولی بلاگ واقعا متن محور هست و می توان با خوانندگانی دائمی جلو رفت. 

  ببخشید اگر ، مطلب تازه‌ای در همان موضوع پست شما به نظرم می رسد می نویسم ، من به همه‌ی وبها سر میزنم و گاها تا هفت یا هشت نظر مرتبط با پستش گذاشته ام. 

  انشاءالله بتوانم مفید واقع بشوم. 

  راستی ، از بچه‌ها لینک می‌کنم بدون انتظار متقابل که البته دو طرفه باشه ؛ خوب معلومه بیشتر می پسندم ، حالا با وبی آشنا شدم که اتفاقا نظر شما هم آنجا دیدم ، اکنون دنبال جاگذاری آن کد در بهترین قسمت وب هستم یعنی : « لینک دوستان با آواتارشان »  ، از ایشان سوال پرسیده‌ام و اگر نشد همین لینک می‌کنم ولی گفته : منتظر بهترین جواب باش تا کلی برایت بگم.

  در پایان تشکر از نظر ارزشمند شما 

  واقعا ممنونم ازت ، ممنونم که مطالب مرا میخوانی. 

  کرمانشاه چوخ سویوخ دی. 

  در پناه خدا باشی ، انشاءالله به آرزوی دلت برسی ، بمانند یک برادر بزرگتر البته اگه در این حد باشم! برایت آرزوی بهترینها رو دارم. 

  موفق باشی ، یاحق 
  رضا
  سلام آقای ارشادی ، قرار شد نظرات بازکنی تا بپرسیم ، ولی چرا ناشناس نداره. ؟

  در ضمن ترک کردیم بعدش ؟

  یادت مانده ، در لوکس بلاگ وب داشتی مقاله هات میخواندم. راستی چه شد ؟
  الان چندتا وب بنام اشخانی هست ؟ در جریانی ؟
  بلد نیستم مثل خودت بنویسم.
  رضا
  راستی ، اسم وب خودت ، یعنی این وب رو وارد بکنم ، ببینی!
  رضا
  آقای ارشادی ، اشکان ، زیادند ولی رو جفت چشمم. راستی راستی سواستفاده چنی زیاده. اصلا نشد سوالمان بپرسیمان. داداش ، الان من از مقاله های قبلیت خواندم ، یکجا نوشته داری که باید با تسامح و چشم پوشی و برنامه‌ریزی مالی معنوی ، آینده رو بسازیمان. اینو بگو خو. هنوز ننوشتی برا جانم. خو دی بنویس ، این مبحث تمامی بکن. چرا پراکنده می نویسی آخه برا. کاری هستی ولی منزوی و کم پیدایی.
  نظرات تا چه وخ بازه ؟ آخه قبلش نمی شد نظر بگذارم. تا که داخل چت رومی خواندم بازی کردی.
  خدانگهدارت باشه ، مطالبت تحقیقاقت عالیه ، واقعا می دانی آفرین.
  ناشناس
  سلام
  دستت درد نکنه ، بیشتر از اجتماعی و زندگی بنویس ، این طوری.
  عالی بود آقا ، یه مرکزی هم اینطوریه ، یعنی مدلای مختلف.
  خوب بود.
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  بسم تعالی
  وبلاگی از آموخته ها و دانسته هایم. مطالب اکثرا طبقه‌بندی و شناسه دار به اسم محقق اشکان ارشادی هستند. لطفا با ذکر نام در ابتدا و آخر مطلب رعایت کنید.
  و همانگونه که مستحضر هستید، بهترین تحقیقات و آموخته هایم را رایگان و با دسترسی آسان در اختیار همگان می گذارم.
  با تشکر اشکان ارشادی از کرمانشاه
  Copyright © https://ashkhani.blog.ir 2018
  پربیننده ترین مطالب
  نویسندگان