اشخانی

خواهشا با نظرات ، انتقادات و پیشنهادات مرا در جهت بهترشدن یاری کنید. خواهشا بدون جبهه گیری و جهتگیری نظر درج کنید تا مطالب را به بهترین نوع ممکنه ویرایش و اصلاح کنم. مطالب دسته‌بندی شده و شناسه دارست.

بجز شهر و استان خود ؟؟؟ ( با نظری مرا یاری کنید . در جهت تکمیل مطلب نظری درج کنید.)

 • اشکان ارشادی
 • پنجشنبه ۳۰ آبان ۹۸
 • ۲۱:۳۳

نویسنده : اشکان ارشادی از کرمانشاه 

درخواست : سوالات آخر مطلب رو بخوانید و سپس نظر پر ارزشتان را بگذارید. همچنین گرچه بهترین نظر ، نظری هست که نوشته و بررسی بیشتری دارد ولی در چارچوب قانون بنویسید و پرهیز کنید از مقایسه های اقتصادی و سیاسی! چون این تنها پستی برای کسب مقادیری اطلاع و نظرسنجی هست و اصلا جنبه دیگری ندارد! پس اگر خواستید بجز نام ، مطالبی را به نظرتان افزوده کنید ملاحظه کنید و خیلی از جنبه‌های دیگر را لحاظ کنید و از ذکر مواردی همچون : بنزین و غیره حتی به شوخی پرهیز کنید. اتفاقا میخواستم به پست تصویر اضافه کنم ولی نشد از دیگر آپلودسنترها استفاده کنم و از صندوق بیان هم ترجیح میدم کمتر استفاده کنم چون محدودیت ارسال فایل دارد یعنی ۵۰۰ فایل می توان آپلود و ارسال به پست کرد! بعدا تصاویری اضافه می شود. اصلا به مطلب اصلی که سوالات اصلی در آخر آمده بدون جانب داری پاسخ دهید و نام کشور را بصورت تنها درج کنید. اصلا همزمان با این پست یک پست دیگری ارسال می‌کنم با این عنوان « بعداز وطنت ، کدام کشور را می پسندی تا معرفی کنم؟ » تا ضمن پاسخ شما ، آن کشور را کامل از لحاظ وسعت و غیره شرح دهم و انشاءالله پست کاملی شود. 

همچنین ، قالب را خواستید و عوض کردم تا بچه‌های موبایلی با قالب رسپانسیو بتوانند بهترین استفاده را ببرند! ولی برخی از بچه‌ها اصرار بر تعویض فونت و آواتار بنده دارند که این امری شخصی هست. همچنین عرفان خان ، مرا یاد داده و حتی گفته اگر نتوانستید تا خودم براتون درست کنم ، ولی دین و مذهب و قانون به ما آموخته که اجبار برکسی نکنیم. همچنین راضی نگهداشتن همه در فضای مجازی خیلی سخته! الان شما فونت وزیر را دوست داری ولی دیگری ساحل ، و من همین را می پسندم. و اینکه از قوالب رسپانسیو ، قالبهای دیگری را شاید جایگزین کنم و پیشنهاد شما بسیار خوبه ولی اصرار و اجبار نکنید. 

به احتمال قوی ، دنبال قالبی تمام صفحه و سفید هستم و باید جستجو کنم. 

انشاالله تا چه پیش آید. 

 

از وقتیکه مطالعات جغرافیایی می کردم به این فکر می کردم که اگر روزی قرار باشه که در شهر و استان خودم نباشم پس کدام استان ؟ کدام شهر ؟ محل زندگی من خواهد شد ؟ 

خوب ؛ جواب این سوال بستگی به نوع شغل و خواسته های رفاهی _ مادی و معنوی متفاوته! ولی کدام استان رو بعنوان استان مورد علاقه خودم معرفی می‌کنم ؟؟؟ 

بازهم جواب این سوال برای من بستگی به خیلی از دلایل داره و دارد! مثلا : یک استان رو بخاطر آب و هوای خوبش و یک استان رو بخاطر وسعت و پهناوریش و یک استان رو بخاطر فضای مذهبیش و....... دوست دارم و بازهم جواب مشخصی ندارم. 

در حوزه زبان فارسی هم نمی توانم باز منطقه ای رو انتخاب کنم چون لهجه ها همه جالبی و زیبایی خودشان دارند و نمی توان هم با دیده تعصب و غیرت پافشاری بر استان خودم بکنم. 

در نهایت به حرف فردوسی می رسیدم که : « همه جای ایران سرای منست! » 

حالا اگر بخواهم بدون حرف و حدیث یک استان یا محل جغرافیایی را بیان کنم اینگونه می شود : 

از میان شهرها ، بجز شهر خودم و فقط با یک حق انتخاب ، شیراز رو انتخاب می‌کنم ، چون هم شهر بزرگیه! و هم استان فارس  ۱۳۳۰۰۰ کیلومترمربع وسعت داره ، و هم ترکی قشقایی تا کُرد و لک و فارس و.... داره. از لحاظ موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی هم مناسبه! فقط تنها کمبود این استان بندره! در شبکه مستند دیدم که بزرگترین بندر رو اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها برای کشوری آفریقایی تنها در سیصد متر ساختند و گفتند که این بندر توانایی بین‌المللی با چندین اسکله و پهلوگیری صدها کشتی داره! در کتابی هم خواندم که کشور مولداوی تنها چند صد متر با رود دانوب مرز داره و دولت مولداوی برای تجارت ارزانتر و راحت تر پیوسته بدنبال ایجاد بندری در کرانه رود دانوبه و با توجه به قوانین اتحادیه ای بتوانه با پرداخت ترانزیت و عبور بی ضرر از خاک و آب کشور همسایه عبور کنه! 

خوب! تنها سیصد متر حاشیه دریایی لازمه ولی چه بهتر اگر این استان حداقل به اندازه کشور اردن ساحل میداشت و اگر به رویای ذهنی من باشه که : خوب بود اگر استان فارس ۲۰۰ هزار کیلومتر مربع می بود و ۲۰۰ کیلومتر مرز ساحلی میداشت. 

که اینها فقط محاسبات و فرضیات ذهن بوده . 

اتفاقا در حال تکمیل نوشتن وسعتهای کشورهای جهان و وسعت استانها بودم که شنیدم طرحی برای واگذاری قطعاتی از استانهای ساحلی به فارس هست که واکنش‌های منفی و مثبتی رو در پیش داشته! 

همین موقع بود که یکی از من پرسید : شما بیشتر از آذربایجان و کردستان لذت میبری ولی فارسی حرف میزنی و اگه اشتباه نکنم قبلا گفتی که استان هرمزگان رو دوست داری، و تازه یادمه که کشته مرده سیستان بلوچستان بودی ؟؟؟ 

در جوابش گفتم که آره ، ولی هرکدام از استان ها رو بخاطر یک موهبتی دوست دارم ، مثلا همین هرمزگان ، سه تا دریا داره! کلی جزیره داره! و.... سیستان بلوچستان رو بخاطر وسعتش دوست دارم و همچنین بیشتر از ۳۰۰ کیلومتر ساحل با دریای اقیانوسی داره. و من ساحل اقیانوسی بلوچستان رو خیلی دوست دارم. 

و اضافه کردم که : 

دلایل زیاده و اگر بخواهم بگم دیگه از حوصله خارج میشه ولی آذربایجان رو بخاطر زبان ترکی دوست دارم.

یی ، من آذربایجان چوخ سئویرم چونکه ترک دیلی چوخ سئویرم و بونی دئیم که ترکی بیلیرم ولی اوزوم حدی! یانی که بیرآز بیلیرم یا چوخ آز بیلیرم . گرح عرض ائلم که یازماخ و اوخودماخ بیلیرم. 

( ترجمه : بله ، من آذربایجان  رو خیلی دوست دارم چونکه زبان ترکی خیلی دوست دارم و اینرو بگم که ترکی میدانم ولی در حد خودم! یعنی کمی یا خیلی کم میدانم . باید عرض کنم که نوشتن و خواندن میدانم. 

و پیرامون این بحث شد. البته بحث نه به معنای جروبحث و جنجال ، به گوشی اش سرک می کشید و ناگفته پیدا بود که اینستا داره! بعد گفت : خوب بعدش ؟؟؟ در مورد کردستان چه ؟ 

گفتم یعنی وَتم : کردستانیش خاکم بی ، محل زادَم بی. فِره دوسی دِرِم. 

یعنی گفتم کردستان هم خاکمه! زایشگاه منه! خیلی دوستش دارم. 

صفحه اینستاش رو باز کرد و هنذفری گذاشت گوشش! 

گفتم : راحت باش. 

گفت : نه ، اشکان جان به کوردی ما هست ، تازه به سورانی خودمان نه ، سورانی عراقه! تو کوردی اینجا یعنی کرمانشاهی بلدی ، عزیز این سورانیه! 

« توجه کنید که اتفاق جالبی افتاد » 

گفت : این آهنگش گوش کن. 

آهنگ غرورانگیز جالبی بود ، بعد پرسیدم که چه شد ؟ میشه حالا بپرسم این کوردی چه بود اصلا ؟ 

( از اینجا به بعد رو مثل مکالمه بخوانید ، / من هستم و // طرف مقابل )

/ حرف جناب بارزانی بود ، فهمیدم ولی خوب زیاد به نوشته‌ها و نوع بیانشان عادت ندارم. 

// یک مدتی از اینترنت الفبای سورانی رو خواندم ولی بلد نیستم بنویسم ولی شاید بتوانم بخوانم. خوب چندین کتاب در مورد کردی و دستور زبان خواندم بخصوص کردی مهابادی. می دانی چیزه ؟ من وطنی ها رو بیشتر دوست دارم مثلا : ترکی آذربایجانی تبریز و اردبیل خودمان بهتره تا استانبولی ، و همینجور کردی مهاباد و سنندج بهتره تا اربیل ، البته این نظر شخصی هست و اصلا ملاک کل نیست. یعنی نظری از جزء نسبت به کل هست وگرنه کردستان عظمتیه. 

/ بیا ببینش. 

// میشه دوباره بزنم اول. 

/ آری ، آ ایجورَ.  دنبال چه میگردی ؟ چه میکنی؟  خو ، خو دی گوش بده حجمم ندارم دِ. 

// ای از این حجم! من هم حجم ندارم. ببینم از این دوشنبه سوری و اینا ، میتانَم فعال کنم. همچنین دنبال کاغذ و قلمِ داخلِ جیبم میگردم تا با کمک ئی زیرنویسش ، برات بنویسم که چه گفت! 

/ئی سورانیه ، مگه نگفتم بِشِت. 

// اجازه بده ، میگه : مَ آوو کَسَ نیم کِ خووم شَرمَزار ئی ملت خووم بِکَم. اجازه بدی بقیه هم بنویسم. 

/ خداوکیلی خیلی مخ داری ، یعنی واقعا هوشت خوبه ، بخدا نیازی به مدرک نداری ؛ خودت و بیانت و رفتارت مدرکه! 

// دکتری یا مهندسی ؟ (  با لحن شوخی )

/ دی نمی‌دانم ولی دکترای تخصصی اصلا! 

// تخصص چه رشته‌ای ؟ دکترای تخصصی چی ؟ 

/ دِ ، اِ ، بحثِ چه میکنی؟ خو میگم دکترا ، دکترای تخصصیش دیَه. 

 

خوب از بحث اول جدا نشویم. آره گفتم که هر منطقه ای رو به دلیلی دوست دارم. خلاصه چرا و به چه دلیل زیاده و باید کلی بحث کنیم. حالا میخوام یه تصویر کلی ارائه بدم از مناطق فلات ایران بعد بگیم که کدام ناحیه ؟ 

۱. کردستان ، شامل هر چهارتا کردستان و بدون کوردهای خراسان و قفقاز و گیلان و... 

۲. آذربایجان ، شامل خود آذربایجان ها و زنجان و قزوین و بندر آستارا و حدودی رو جنوب. 

۳. فارس ، شامل فارس و اصفهان و یزد و نواحی مرکزی و پیرامونی. 

۴. جنوب ، شامل بچه‌های عرب و استانهای ساحلی. 

۵. سیستان بلوچستان ، شامل نواحی سیستان و بلوچستان در سه کشور ایران ، افغانستان ، پاکستان 

۶. خراسان بزرگ ، شامل خراسان ، بهمراه نیمه شمالی افغانستان و بخارا و..... ( شامل کُرد ، ترک ، بلوچ و فارس و....) 

۷. ترکمن صحرا ، شامل ۶۵ درصد از استان گلستان تا کشور ترکمنستان و ازبکستان 

۸. شمال ، شامل دو استان مازندران و گیلان با نواحی ای از گلستان و تهران و مثلا طارم زنجان 

۹. قفقاز ، که اکنون شامل کشورهای آذربایجان ، گرجستان ، ارمنستان هست و برخی نواحی مثل داغستان و.... 

۱۰. نواحی شیخ نشینی که دیگه جدای ایران شده ولی در تاریخ نمود داره. 

خوب سوالات ؟ 

شما کدام ناحیه رو دوست دارید ؟ 

به چه دلیلی ؟ ( دلایل مثبت بیاورید و خواهشا دلایل نژادپرستانه و قومیت گرایانه و خلاف نباشه )

چه زبانی غیر از فارسی یا زبان قوم خود را دوست دارید. ( صرفا با دلیل شخصی و از برتری دادن و تجزیه و تحلیل کردن پرهیز کنید. ) 

بعداز ایران ، چه کشوری رو می پسندید ؟ ( تنها ذکر نام کافیه و ادله نیازی نیست. تنها از جنبه‌های شخصی بگویید چه کشوری رو دوست دارید ؟ ) 

عکس بعدا اضافه می شود فعلا مختله و همه در جریان هستید. تا انشاءالله با صبوری رفع قطع بشه. 

خوب جوابهای خودم : 

من اول کردستان و آذربایجان با قفقاز بصورت یک مثلث. بعد فارس و جنوب ، سپس خراسان و سیستان بلوچستان. 

کوردی و ترکی و بعد عربی. 

از کشورها ، کانادا و برزیل ، 

در آخر اینکه هیچ کجای دنیا ، خانه‌ی خود آدم نمیشه! 

ایران بهترینه ، فارسی هم عزیزه. 

 • نمایش : ۳۳۰
 • ناشناسِ پُر حرف!
  دلم میخواست تهران بودم بخاطر وفور امکانات :) و این که لهجه ندارن .من از لهجه بدم میاد.(که خودم استادشم :/) ولی شمال هم خوبه مخصوصا اگه یک خونه داشتم که به دریا دید داشت که عالی بود و بازارهای قشنگش.
  سلام بر شما گرامی 

  تشکر که شرکت می کنید. 

  بله تهران ، پر از کاسبی هست و دست ما شهرستانی ها بنده. منم بهش فکر کردم ولی پول میخواد. 

  اتفاقا تهرانی ها لهجه دارند ، شما مطمئن هستی ندارند ؟ من خودم یکبار در تهران تمام شهر رو گشتم خیلی لهجه دارند با ناز هم میزنند ( حمل بر بدفرضی نشود ، بدون برداشت بد! ) . 

  بله ای کاش ، الان خود من برای یک درآمد ماهانه مکفی هم درمانده ام. انشاءالله شما برسی. 

  در پناه خدا باشی ، موفق باشی. 

  ممنون از نظر ارزشمندت 
  ناشناسِ پُر حرف!
  لهجه اشون قشنگه!
  سلام بر جناب ناشناس پر حرف! ( البته ببخشید ، این نامی هست که خودتان نوشته اید و مرا ببخشید که همین نام را ناچارم بیارم. مگر اینکه تنها از لفظ گرامی یا جناب ، یا عزیز و.... استفاده کنم. ! ) 

  بله لهجشون قشنگه و من در همین مقاله اشاره کردم که لهجه همه مناطق زیبا هست و جالبی خودش را دارد. 

  مثلا من فارسی را به دو لهجه قادرم حرف بزنم ولی لهجه زبانی منفرد نیست و همان فارسی هست اما در لهجه های متفاوت! من فارسی کرمانشاهی را بخوبی ( چون با این مردم بوده‌ام و حتی کوردی کرمانشاهی بلدم ) و فارسی در لهجه ترکی را بلدم به ناخودآگاه بگویم ( ترکی در گویشی که بلدم را می خوانم و می نویسم ) . این دو یعنی ترکی و کردی دیگر زبانند و لهجه نیستند. البته در شجره خانواده‌های خودشان لهجه هم بحساب می آیند. مثلا : در شاخه زبانهای اورال _آلتایی ترکی آذربایجانی یکی از زبانهای زیر مجموعه هست و در شاخه ترکی ، لهجه ای از آن ، در شاخه ترکی آذربایجانی هم لهجات تبریزی ، ارومی ، سنقری و.... قرار می گیرند. در شجره زبانهای آریایی ایرانی ، کوردی یکی از زیر شاخه ها و لهجه ای زبان گونه محسوب میشود و در شاخه پایینتر به لهجه های سورانی ، کورمانجی ، کرمانشاهی و..... تقسیم می شوند. 

  بله لهجه آنها قشنگه. 

  ممنون از نظر ارزشمندت. 

  تشکر بخاطر شرکتت ، به وبت سر میزنم و لطفت جبران می‌کنم. 

  موفق باشی. 

  در پناه خدا باشی. 
  فاطمه ...
  خب بخوام از روی علاقه بگم ، فرانسه
  ولی اگه بخوام از روی توانایی های خودم ، اینکه بتونم دووم بیارم یا نه ، ترکیه
  چون زبانشون رو بلدم
  سلام بر فاطمه خانم 

  کاملا موافقم ، منم بعداز کانادا ترکیه رو دوست دارم. فقط باید الفبای لاتین رو تمرین کنیم. 

  واقعا ممنونم که در مطلبهایم شرکت میکنی ، راستی خبر مهم یعنی نکته مهم : فاطمه خانم من اینقدر برای خوانندگان وبلاگم بخصوص پایدارها ( مثل خودت ، نه اونیکه مدتها اعتنا نمی کرده ، حالا بخاطر رونق گرفتن وب خودش آمده باشه ) پاسخ ها رو ویرایش می‌کنم ، یعنی اگه یکوقت سوتفاهم پیش آمد ، پاسخ رو ویرایش می‌کنم ، یا اگه خواست با نوشته ای متن نظرش رو بجای ستاره زدن با توضیح اصلاح می‌کنم ، البته اگه خودش بخواد. 
  بهرحال ، پاسخ رو چنانچه بخواد پاک می‌کنم و از نو می نویسم. پس هرموقع سوتفاهم پیش بیاد یا اشتباهی ، قابل تصحیحه ، چون خواننده‌های وبم خیلی برام مهمند مخصوصا یکی مثل شما!؛! 
  دیگه بیشتر توضیح نمیدم چون خودت آگاهی و مطمئنم ایکی ثانیه‌ای گرفتی که چه میگم. 
  برای ترکی هایی که گاهی می نویسی واقعا ممنون ، باعث میشه بهتر زبان باز کنم. 

  تشکر از نظر ارزشمندت 

  سپاس 

  در پناه خدا باشی.
  نقل بلاگ
  سلام ، بنظر بنده کار قشنگی نیست که ساعت مطالبی رو که ارسال می کنید مدام به روزرسانی می کنید .. این کار هم دنبال کننده های شما رو آزار می ده و هم کسانی که از قسمت وبلاگ های بروز شده وارد وبلاگ شما می شن .
  بنده خودم به شخصه چند بار برای یک مطلب وارد وبلاگ شما شدم و مطلب تکراری دیدم .
  سلام بر نَقل بلاگ ، سلام و صد سلام بر شما که مورد خوبی را اشاره کردید. 

  آیا برای یک گفت و شنود منطقی آماده هستید تا من چند موردی را بیان کنم؟ حتما منطقی رو هستید چون کامنت شما همین رو گویاست ، پس بدون شبهه و با منطقی گویی جلو میرویم : 

  این کامنت شما در راستای ادعای من هست که می گویم انتقادات و پیشنهادات و نظرات شما را پذیرا هستم و حتما منتشر میشه ، و سپاسگذارم که کامنت انتقادی گذاشتید. 

  عرضم بحضور شما اینکه اتفاقا منهم چند بار ، و اتفاقا دیشب به وب شما آمدم ولی از زدن دکمه دنبال پرهیز کردم ولی زدم ، بیشتر این بیادم می آمد که بچه‌هایی همواره شعارگونه به وبم می آمدند و مثل آقا معلم و خانم معلم پند و اندرز میدادند که آقا اینجا اینستا نیست که فالو بدی بعد بک بخواهی! در صورتیکه من در دنبال کردن مختارم و همینطور بچه‌های دیگر هم مختارند. خوب حالا یکی بعدا اعتراض میکنه که آقا چرا یادآوری نکردی وگرنه من دنبال را جواب میدادم و شما نباید به حرف دیگران میکردی و باید به من یادآوری می کردی. 
  اندرز این بچه‌ها زیادتر هم شده و جدیدا گیر داده‌اند که آقا فونت را عوض کن. در صورتیکه من این فونت را دوست دارم و آنها نباید دیگر به خودشان اجازه دهند برای من فونت تعیین کنند و باید خجالت بکشند بخاطر اینکه دائم خصوصی میزنند که آقا این بکن یا آن نکن! حالا شما در طی یک پیام عمومی مطلب جدیدی را عنوان کرده اید و روی سخن من با شما نیست و اصلا مبادا فکر کنید : در به تو میگم دیوار تو گوش کن ،،،، می باشد. بچه‌هایی که پیشنهادی میگند فونتت عوض کن با آنهایی که دستوری میگند خیلی فرق داره! الان شما پیشنهادی و انتقادی مطرح کرده اید نه دستوری! و من نهایت تشکر دارم. 
  برادر یا خواهر گرامی 
  قالب وب را بخاطر بچه‌هایی که می گفتند رسپانسیو نیست و موبایل نمی تواند با این کنار بیاید ، عوض کردم. ولی برخی دائم میگند قالب بهتری بگذار. نزدیک به ده قالب عوض کردم و ایشان هرکدام حرف خود میزدند. آخرالامر گفتم : این قالب رسپانسیو فعلی هست و چنانچه قالبی تمام صفحه و سفید که رسپانسیو هم باشد پیدا کنم ، آنرا میگذارم . 
  در فضای مجازی نمی توان همه را راضی نگه داشت. 
  در مورد بروزرسانی 
  حقیقت اینکه خیلی از پستهای قبلتر به اندازه‌ی کافی بازخورد نداشته‌اند پس بروزرسانی می‌کنم تا اگه بچه‌ها نظری دارند بگذارند یا از مطالب قدیم بخوانند. 
  همچنین برخی بچه‌ها ، پستی را از من می خواهند بنویسم که بصورت پیشنویس می نویسم تا بیست روز دیگه کامل منتشر کنم. حالا بیست روز دیگر رسیده و منتشر می کنم ولی فرد درخواست دهنده مسافرت بوده یا امتحان داشته ، حالا تقاضا می‌کند که لینک ندهم و آن را در ابتدای وب برای خواندن بگذارم. 
  همچنین الان اگر نگاهی بیندازید ، پست سنجاق شده اول وبلاگ که مهمترین پست برای هر وبلاگیست فعلا مختص به یکی از بچه‌ها شده ، چون می گفت حمایت بکن و بخدا این افراد نیازمندند! من نیز قبول کردم و در پست سنجاق شده گذاشتم در صورتیکه خودم بی درآمدتر از همه هستم و بخدا توکل کرده ام تا شغلی با درآمدی خوب نصیبم کند. و نمیدانم با وب می شود بالأخره درآمد کسب کرد یا نه؟ که باید بچه‌ها کمکم کنند. 
  سعی کرده ام ، بهترین مطالب را در بیاورم و برای شما بچه‌های ایران بگذارم. اتفاقا دیگر از ترکی نوشتن پرهیز می‌کنم تا همه از مطالبم بهره ببرند. 
  در پایان ای کاش بچه‌ها عنوان کنند که مثلا : پای ثابت خواندن و شرکت در نظرسنجی هستند تا بدانم و بیشتر به وبهایشان سر بزنم. 
  حالا یک خواسته دارم ، بیا و در مورد وبم هر انتقادی داری بنویس. بالأخره این انتقادات در بهتر شدن من و وبم کمک شایانی میکنه. 
  یک وب در جای دیگری هم دارم درست می‌کنم که به وقتش ارائه می دهم. همچنین فعلا آپلودسنترها ارسال فایل نمی کنند چون شرایط بنحوی شده که اینترنت بجز همین چندتا قطع هست وگرنه تصویر نیز اضافه میکردم. 
  همچنین بسیاری میگند که بروزرسانی بکن. 
  الان خواهشا بیا و نظری انتقادی پیشنهادی زیر همین پست بنویس. توجه کن که زیر همین پست باشد ، تشکر 

  تشکر از نظر ارزشمندت که باعث شد باب گفتگو رو آغاز کنیم 

  سپاس 
  ماهی سرخ کوچولو
  سلام.
  من تهران هستم. و دلم میخواست در یکی از روستاهای شمال کشور زندگی کنم. چون از شلوغی و ترافیک تهران و از بی اعصابی و خودخواهی مردمش خسته ام. دلم میخواست تو یه روستای شمالی با آب و هوای خوب و به دور از این هیاهوی تهران زندگی کنم.
  و برای مهاجرت احتمالا سوییس یا آلمان که به ایران نزدیک هستن.
  زبان هم به جز فارسی انگلیسی و عربی رو دوست دارم.
  سلام بر « ماهی سرخ کوچولو » 

  تشکر از نظر کامل و بسیار خوبت ، نقد جالب و خوبی هم کردی ، سپاس 

  درسته ، هیاهوی تهران با آلودگی و بعضا رفتارهای بد ( که از کُنش و واکنش اقوام مختلف با سطح سواد و مالی و معنوی و... پدید میاد ) باعث دلزدگی شما از تهران شده و دوست دارید در یک روستای شمالی سرسبز با مردم ساده دل شمالی ، بدور از همان هیاهو ها زندگی کنید. 
  که اتفاقا انتخاب مناسبی هست. 

  برای مهاجرت هم همنژادها را انتخاب کرده اید که عالیست. فقط اتریش بیشتر از سوئیس به آلمان و ایران نزدیکی داره! 
  یک مطلب مهم ، زبان اتریشی ها با آلمانی ها یکی هست و آدولف هیتلر اتریشی بود ، ولی سوئیس کشوری چند زبانه و چند نژاده هست ؛ شامل : فرانسوی ها ، ایتالیایی ها ، آلمانی ها ، مجارها و.... 
  بعداز فارسی هم انتخاب های بجایی کرده اید. 
  انگلیسی زبان بین‌المللی و زبان علم و تکنولوژی شده و لازمه! 
  عربی هم لسان دین هست و در قانون اساسی کشور هم آمده که چون زبان فارسی آمیختگی بسیاری با عربی دارد و..... خلاصه اینکه فارسی ما با عربی هم عَجین شده و قرابت یافته‌است. 

  تشکر از این نظر ارزشمندت که باعث شد تا من در حاشیه نظرت ، مواردی رو یادداشت کنم. 

  تشکر ، واقعا تشکر ، نظرت کاربردی بود 

  در پناه خدا باشی ، موفق باشی. 
  خانوم میم
  سلام مجدد خدمت آقای ارشادی :)))
  اول بگم که شرمنده اصلا این پست رو متوجه نشدم که گذاشتین برای همین نخونده بودمش :)
  اما الان مطالعه کردم و جالب بود اتفاقا برام
  من خب تا بحال به شیراز سفر نکردم اما خیلی دوست دارم یکبار مسافرت برم اونجا چون تعریفش رو از شما و بقیه شنیدم :)
  و اینکهههه 🤔 خب در جواب سوالاتون
  من اگر قرار بود در شهری بجز شهر خودم (تهران) زندگی کنم فکر کنم همدان رو انتخاب میکردم :) من در تمام عمرم فقط یکبار به همدان سفر کردم (کلا ۳روز فکر کنم اونجا بودم) اما بسیار از این شهر کوچیک و دنج خوشم اومد
  من فک و فامیل خاصی در شهر های دیگه ندارم و همیشه ی خدا تو تهران بودم و از این شلوغی ها و گوناگونی ها و کثیفی هوا و اضطراب و غیره و غیره خسته م
  همدان برای من دنیای آرامش بود
  هوای بسیار عالی و خنک
  دشت های بینظیر کوه پایه ای اطرافش
  مردم خوبی هم داشت بنظرم توی مسافرتی که داشتیم رفتار اهالیشون خیلی مهربانانه بود و از لحاظ ساخت شهری بنظرم خیلی مهندسی زیبایی داشت همدان :)
  و اما اگر کشور دیگه ای رو میخواستم انتخاب کنم کانادا! چون نه مرطوبه مثل کشور های اروپایی (من بشدت از رطوبت متنفرم خخخ) و نه گرم و خشکه
  مسائل دینی و غیره رو هم تو کامنت پست بعدیتون نوشتم براتون که چرا خوشم میاد از کانادا و البته اهالی بسیار مودبی داره و اینو همه میدونن که کانادا و آمریکا چقدر از لحاظ سطح فرهنگ متفاوتند (مردم کانادا خیلی خط کشی رفتار میکنن و این تا حدودی برای من لذت بخشه چون خودمم قانون مدارم )
  و اما بحث زبان! من فارسی رو بخاطر جذابیت بی مثالش در زمینه ادبیات و شعر و داستان بسیار بسیار دوست دارم (البته ادبیات عرب بنظرم از فارسی قوی تر باشه در این زمینه) ولی خب من زبان مادریمو ستایش میکنم اما زبان دوماگر دوست داشتم یاد بگیرم انگلیسی بود ! اون هم فقط و فقط بخاطر اینکه الان زبان اول دنیاست و من اگر بلد بودمش از شر کلاس زبان و مدرک تافل گرفتن و غیره غیره برای رسیدن به مدارج بالا در امان می موندم ! (البته الان اصلا کلاس نمیرم انگلیسیم هم افتضاااحه خخخ) اما از علاقه بخوام بگم! آلمانی رو دوست دارم! نمیدونم چرا! اما لهجه رو نمیدونم! چون من کلا همه ی لهجه ها برام جالبن و دوست داشتنی و مثلا بچه های دانشگاهمون که اهل شهر های دیگه هستن وقتی با خانوادشون تلفنی به لهجه خودشون حرف میزنن من خیلی لذت میبرم از شنیدنش (البته نه که قصدم فضولی تو حرف هاشون باشه ها! چون اصلا متوجه نمیشم که چی میگن) فقط خیلی خوشم میاد
  اما به قول شما هیچ جا خونه ی خوده آدم نمیشه :)
  اینجا با هر عیب و ایرادی که داشته باشه خونه ی منه کشور و شهر و زادگاهه منه :)
  پس عاشقانه دوستش دارم ❤
  ممنون از مطلبتون خیلی جالب بود
  در پناه خدا
  یا علی (ع) مدد :)
  سلام بر خانم میم ، واقعا نظر کاملی نوشتی ، لذت می برم از اینکه اینقدر کامل مینویسی. 

  همدان هم شهر خوبیه. به کرمانشاه نزدیکه و اتفاقا با خیلی از همدانی هایی که میایند کرمانشاه در حد کمی ترکی صحبت کرده‌ام ، البته همدانی ها همه ترک نیستند و لر و فارس و لک و کورد هم داره. خوب اینجا من خودم با کوردها زیاد حرف زدم و از کوردهای سورانی ( بیشتر اهل تسنن ) تا کوردهای کرمانشاهی چه شیعه و... حتی با اهل حق حرف زده‌ام. البته حرف مذهبی یا سیاسی نزده ام و فقط حرف روزمره. 
  مثلا پسری اهل حق از مردم دالاهوی کرمانشاه با یک روانسری رو در مجتمع فنی حرفه ای دیدم و در طول دوره حرف زدیم. دوره هایی که نامشخصی بسیاری داشت. اهل حق ها رو فقط توضیح خیلی کوتاهی بدم که سبیل ها رو بلند میگذارند و در مرام آیینی آنهاست که سبیل بلند باشه و همدیگر رو یار صدا میکنند ، مردم ساکت و محترمی هستند ، از روی حرمت مثلا به من گاهی می گفت : یاراشکان! کلهم مردم ساکتی هستند و امامزاده ای در دالاهو دارند. برخی از آنان به علی ع خیلی احترام ویژه قائلند و برخی دیگر مناسک خود دارند. بیشتر نمی دانم ، فقط بخشی از مردم کرمانشاه اهل حقند و خودشان را کورد می دادند. در بحران عراق نیز در دفاع از کردستان و بخصوص سنگر بندی در شهرهای نزدیک به کرمانشاه فعال بودند ، برخی گفتند که بهمراه دیگر کوردهای ایران در عملیات مشترک قاسم سلیمانی حضور داشته‌اند. 
  آره ، پس چون با کوردهای متفاوت در تماس بوده ، پس از همدانی های ترک برای چند کلام صحبت انتخاب میکردم و به ترکی باب صحبت باز میکردم ولی خوب همیشه زود تمام میشد. 
  اوزومه دییرم که آقا اشکان ؛ تئز اول . 
  آقااشکان ، بیرآز دئیه اوزینه که قورخورام! 
  ایندی قوروخما! آقا اشکان ! 
  به خودم میگفتم بابا آقا اشکان ، زود باش. کم به خودت بگو می ترسم ، حالا نترس دیگه ،! 

  البته منم شیراز رو نشنیدم ولی همه میگند : خوبه. 

  کرماشان که خاکمه ، محل زادمه. 

  فارسی چون ذخیره عربی داره ، اتفاقا پا به پای عربی توانمند هست و کمبودی نداره. بعدا یک پست مهم در مورد زبان فارسی و عربی برای چند روز دیگه میگذارم. 
  مقاله ثلاث اللسان رو هم در همین وب بخوان. 
  چندتا مطلب مهم از زبان تا نژاد پاکمون رو برای هفته‌ای دیگر میگذارم و منتظر نظرات خوب خودت هستم. دعا کن قطعی نت درست بشه و ارسال فایل رو باز کنند تا تصویر بگذارم. تصویر خیلی مهمه برای درک بهتر! 

  هیچ کجا خانه‌ی خود آدم نمیشه. و درسته. 

  موفق باشی. 

  تشکر از نظر ارزشمندت 

  در پناه خدا باشی. 
  نقل بلاگ
  سلامی مجدد خدمت شما
  بنده هم چند بار به وبلاگ شما سر زدم و از ادب شما خوشم اومد بعلاوه این که مطالب مفیدی هم دارید ، دیشب دیگه دکمه دنبال کردن رو زدم نه بخاطر این که دنبال بشم شما به قسمت درباره نقل بلاگ هم که مراجعه کنید می بینید که من از تبادل و این حرف ها خوشم نمیاد و دوست دارم اگه کاری صورت می گیره دلی باشه نه برای معامله و افزایش بازدیدکننده ! اما بعد از دنبال کردن وب شما چند بار به پنل مدیریت سر زدم و دیدم ستاره روشن شده و وبلاگ شما هم جزوشون بود .. دو بار همین اتفاق افتاد و به مطلبی تکراری هدایت شدم و قطع دنبال زدم . باز امروز قبل از نظر اولم توی لیست بلاگ های بروزشده کلیک کردم و دیدم باز همین اتفاق افتاده که منجر به این شد دیدگاهم رو ارسال کنم .
  خلاصه بنده که آش دهن سوزی هم نیستم برای خودم یک سری اصول دارم هم برای وبلاگ نویسی و هم برای وبلاگ خوانی که اگه وبلاگی با دیدگاه هام متناسب نبود بدون رودربایستی دیگه سراغش هم نمی رم .
  در مورد این که می گید توی این دنیای مجازی نمی شه همه رو راضی نگه داشت که قطعا همینطوره اما بهرحال یک سری از کارها اکثر مخاطبان رو راضی نگه می داره مثل همین تغییر فونت .. بالاخره از بس فونت های قشنگ تر اومده کسی زیاد به فونت تاهوما علاقه ای نداره ! که البته شما هم با چنین دیدگاهی باید به مخاطب حق بدید که مخاطب هم نمی تونه شما رو از خودش راضی نگه داره چون همه جور آدم داریم یکی حوصله نظر گذاشتن نداره و فقط می خونه ، یکی فقط دنبال می کنه بدون این که بخونه و یکی هم می خونه و هم نظر می ذاره که این مورد آخر خیلی باارزش هست .
  پیشنهاد بنده برای آپلود تصاویر اول خود بیان باکس و اگر مشکلی دارید از پیکوفایل استفاده کنید که الان هم بدون مشکل داره کار می کنه ..
  بنده هم از شما سپاسگزارم :)
  سلام و صد سلام بر نَقل بلاگ 
  حقیقت اگر دیر جواب می دهم بخاطر اینست که چند بار نوشتم و پاک کردم و خیلی سعی کردم تا هم اکنون دیگر ، جوابی بنویسم که بدور از هرگونه سوتفاهم باشه و خدای ناکرده بدبرداشتی صورت نگیرد. 
  من برادر کورد و ترک شما هستم. هم با کوردی کرمانشاهی و هم لهجه فارسی کرماشانی و هم ترکی ( در نوشتن و خواندن ؛ به همین صورت که با بچه‌های ترک در پیامهای خصوصی و گاه عمومی صحبت می‌کنم ) هستم و خداروشکر شاکرم و هم چاکرم که زبان فارسی را بخوبی واقفم و تمام تلاشم می‌کنم تا نوشته‌ها و سخنانم ایجاد ایهام و ابهام نکند. 
  دوست گرامی ، ابتدا تشکر از اینکه کامنتها را زیر همین پست درج کردید و از پراکندگی پرهیز کردید و همین کار خوب باعث میشه تا من جواب کاملی ارسال کنم. پیکوفایل تا دیشب برای من کار نمی کرد و هرچه بر روی گزینه ارسال فایل می زدم پنجره‌ای برایم باز نمی کرد و هنوز امتحان نکرده‌ام که انشاءالله کار کند و بتوانم تصویر آپلود کنم. 
  هم اکنون تقابلی میان مدیر وب با خواننده گرامی ایجاد شده! ولی چه باید کرد ؟؟؟ 
  یعنی من از امکانات بیان استفاده نکنم ، امکاناتی همچون بروزرسانی را بیان برای کاربر تدارک دیده تا به صلاح خودش از آن بهره ببرد و همینطور بسیاری از امکانات دیگر. 
  هنگامیکه من بروزرسانی می‌کنم ، تنها چراغ زرد رنگ روشن نمی‌شود بلکه مطلبم در لیست وبلاگهای بروز شده نمایش داده می شود و شما هم می توانید از این امکان بهره ببرید. من برای دیده شدن پست ( جدا از دنبال کنندگان محترم ) ناگزیرم تا بروزرسانی کنم و در لیست بروزشده ها قرار گیرم تا دیگر کاربران با وبم آشنا شوند. من این وب را برای ارتقای سطح اطلاعات عموم با بودجه ناچیز خودم برپا کرده ام و برای راحتی خواننده حتی پاپ آپ بر روی نوشته هایم نگذاشته ام ، در حالیکه بعدا پستی ارائه می‌کنم که حداقل ده وبسایت مطالب مرا کپی کرده و بر رویش تبلیغ گذاشته اند ( البته سیاست هر وبلاگداری بعدا تغییر می‌کند و شاید الان تبلیغ نگذارم ولی بعدا بگذارم ، که تصمیمی شخصی است ). 
  بله ، بنده هم دیگر بخاطر حرف و حدیثهای بسیار وبی را بخاطر دنبال متقابل دنبال نمی کنم ولی گاهی لازمه از وب زننده جدید حمایت بشه و با دنبال کردنش حتی با همان عدد ساده دلگرمی ایجاد کرد. 
  اصراری و اجباری ندارم و هرکس دوست داشت می تواند دنبال نکند که خداروشکر شما هم اینگونه فکر می‌کنید. 
  تبادل لینک را با وبهای خوب ، بصورت متقابل می پذیرم و اینهم تصمیمی شخصی هست. 
  حقیقت مطلب مهم است و درک مطلب! بعید میدانم نوع فونت آنقدر مهم باشد که سررشته اصلی گم کنیم. همچنین اگر کسی خواهان تغییر فونت من باشد ، باید در نظر بگیرد که من می پرسم و سعی می‌کنم خودم یاد بگیرم و نصب کنم. که قدری زمانبر است. البته نباید هم اجحاف صورت بگیره و مدیری را وادار به آنچه که دوست ندارد کرد! متاسفانه برخی انتقاد را به دخالت کردن تعبیر می کنند ، پیشنهاد را به امر و نهی و نظرات را به دستور دادن تعبیر می کنند که اشتباه است. 
  خدا میداند تا کنون در قالب و فونت و برنامه ریزی کسی نظر نداده‌ام مگر آنکه خودش خواسته باشد یا پرسیده باشد ، یا همین چند روز پیش وبی بخشی به عنوان نظرسنجی درست کرده بود و از من خواست نظر بدهم ، حتی پرسید : چپ چین بنویسم یا.... ؟ که من گفتم : ببین ، من همتراز می پسندم و تمامی مطالبم را همتراز می کنم ، مگه مطلبی رو یادم رفته باشد. 

  دوست گرامی ، ممنون از اینکه از اخلاق من تعریف کردید و مطالبم را مفید خواندید. 
  من از روز اول تمام سعی خودم کردم تا مخاطب راضی باشد. باشه امشب در مورد نصب فونت پرس و جویی مجدد می‌کنم ولی برای چراغ بروزرسانی کاری نمی توانم انجام دهم. البته که خیلی از وبها انتشار مجدد میکنند و از حقوق امکاناتی هست. 

  گفتم : برخی حتی به تصویر وبلاگ بنده و آواتار هم اعتراض دارند که در چارچوب قانون آواتار بنده مشکلی نداره. 
  عکسم سربازی دو شمشیری با شاهین بر روی شانه اش بود که فعلا نگذاشته ام. 
  خوشحال میشم که از خوانندگان وب من باقی بمانی و نظرات ارزشمند بگذاری. 

  مطمئن باش به وبت می آیم و برایت نظرهایی با توجه به مطلب میگذارم. 
  الان اگر بیایم ، این تصور ایجاد می شود که تا من نظر گذاشتم ، نظر گذاشت و.... 

  محیط وب من آزادی دارد و البته بدون توهین و در چارچوب قوانین 

  خوشحالم که حضور داشتی. 

  موفق باشی 

  در پناه خدا باشی.
  نقل بلاگ
  و یک پیشنهاد دیگه چون خودتون گفتید زیر همین پست بنویسم :
  از عنوان های کوتاه استفاده کنید !
  سلام مجدد 
  چشم بر روی پیشنهاد شما فکر می‌کنم. 

  اگر سوالی یا مطلبی بود در زیر همین پست اعلام بفرمائید. تشکر 

  تشکر 

  در پناه خدا باشی.
  نقل بلاگ
  شما هم در پناه خدا باشید :)
  در مورد قالب اکر کمکی خواستید می تونید روی من هم حساب کنید ..
  چشم دنبالتون می کنم ولی نه از طریق بیان بلکه با روش خودم ..
  سلام مجدد 
  ممنون ، چشم 
   من برای دنبال شدن یا دنبال کردن ، اصرار و اجباری ندارم ، مختارید. خوب! برای قطع دنبال دیگر نگرانی به دل خود راه ندهید و به همان روش خودتان عمل کنید. 
  برادر یا خواهر گرامی ، شما انتظار دارید تا من بروزرسانی نکنم که نمی شود ، خوب حالا با قطع دنبال دیگر ، چراغ بروزرسانی هم باقی نمی ماند. 
  کلهم راحتی شما آرزوی منست. و همان قطع دنبال بهترین کار است. راحت باشید و من ناراحت نمیشم. 
  همچنین پیکو فایل کار میکنه ولی ارسال نمیکنه! از چند دستگاه دیگر هم امتحان کردم ، شاید منطقه ما اینجوریه. 
  در آخر اینکه ، از نحوه نوشتار وبتان پیداست که تحصیلکرده و منطقی هستید و اتفاقا من از وب شما خیلی خوشم آمده و خوشحالم که با وبتان آشنا شدم. 
  خوب! هرکس بطریقی وب دیگران را دنبال می‌کند و کلا دوست دارم راحت باشید. 

  در پناه خدا ، موفق باشی. 
  Dark Angel
  از اونجایی که من اهل منطقه ای خشک و گرم هستم دوست ندارم که زندگی تو منطقه ای شرجی رو برای مدت طولانی تجربه کنم مثلا اگه بخوام شمال زندگی کنم نهایتا بتونم پاییز و زمستونشو دوست داشته باشم
  اما من عاشق شهرای بزرگ و تکنولوژی و پیشرفتم ولی اگه قرار باشه تهران رو انتخاب کنم هم میدونم زیاد دووم نخواهم آورد چون از آلودگی هوا و آلودگی نوری به شدت بیزارم
  و خب از اونجا که من به شدت از گرما بیزارم توی استان های جنوبی دووم نمیارم
  انتخاب برای من به شدت سخته :(
  اما خب همه جای ایران سرای من است ... هرجاش که زندگی کنم بعد یه مدت میدونم عادت میکنم
  ما لهجه ای نداریم ولی اگه قرار بود لهجه ای رو یاد بگیرم دوست داشتم ترکی یاد بگیرم و خب نمیدونم چرا
  در حال حاضر بعد از زبان مادری به زبان انگلیسی تا حدودی مسلطم و بعد از اون دوست دارم که به زبان لاتین یا اسپانیایی مسلط بشم و برای من شیرین هستن
  اگر هم فرصتی بود و بعد از این ها باز هم مشتاق یاد گرفتن زبان دیگه ای بودم آلمانی یا فرانسوی رو انتخاب میکردم
  بسیار عالی 
  خیلی هم خوب و شایسته هستید شما 
  زبانتان همان فارسی هست و زبان رسمی کشوره. واقعا زبان شعر و ادبیات و قند و نباته. 
  زبان ترکی که یکی از زبانهای منه ، خوشحالم که دوستش دارید. 
  بله زبان انگلیسی زبان بین‌المللی و تکنولوژی هست و یادگیری آن الزامه. 
  سعی کنید انگلیسی رو کامل تا نهایت کامل یاد بگیرید بعد سراغ دیگر زبانها بروید. 

  تشکر بخاطر نظر ارزشمندت 

  به وبتون سر میزنم. 

  در پناه خدا باشید. 
  😀
  من استان فارسیم،اینجا لر و ترک قشقایی داره ولی بعید میدونم کرد هم داشته باشه🙂اما خب اگه قرار باشه یه شهر و استان دیگه رو انتخاب کنم استان اصفهان،شهر اصفهان رو انتخاب میکردم چون عاشق لحجشونم😄
  سلام 
  ممنونم از اطلاع ارزشمندت ، من فکر میکردم کورد هم داشته باشه. آخه کتابی تحت نام کردان فارس و کرمان خواندم. 

  هموطن یا همان وطنداش ، استانت رو خیلی دوست دارم ، شیراز هم کلانشهر خوبیه. البته کرمانشاه هم بزرگه ولی عنوان مقاله چیز دیگری هست و من از استان عزیزت که برای ما هم عزیزه نوشتم. 

  معلومه خوشحال شدی. خوشحالم که خوشحال بودنت را دیدم. 

  کوردی : من فارسیل فِره دوس درم. 
  ترکی : من فارسجالار چوخ سئویرم. 
  یعنی من فارسی ها رو خیلی دوست دارم. 

  دو رگم. 

  اصفهان نصف جهان پس انتخاب شماست. 

  موفق باشی ، در پناه خدا باشی. کاش کشوری در پست دیگری مینوشتی تا فردا در کتابخانه کامل می کردم. 
  همراز دل
  سلام
  من اطلاعات زیادی در مورد شهرها و استان‌های کشورمون ندارم، البته اون‌قدری هر کدومشون زیبایی‌های خاص خودش رو دارن که سخت می‌شه یکیشون رو انتخاب کرد. از بچگی همیشه دوست داشتم شیراز رو ببینم به خصوص که شهر شاعر بزرگ حافظ شیرازیه.
  بعد هم شمال با اون طبیعت بکر که تلفیق دریا و جنگل‌هاش بهترین تصویر از زیبایی‌های کل دنیا رو به نمایش گذاشته و زندگی بین این همه نعمت‌های خدا باعث آرامش روحیم می‌شه
  از زبان‌های خود ایران کردی و ترکی رو که فوق‌العاده شیرین هستند و از غیر ایران هم انگلیسی رو دوست دارم.
  سلام بر همراز دل 

  نظراتت همیشه ارزشمنده. 

  بعدا یه پست میگذارم در مورد معرفی استانها 

  دقیقا دو زبان من رو یعنی ترکی و کردی رو گفتی دوست داری بعداز زبان مادری. 

  غیر از ایران هم انگلیسی ، که دیگه زبان بین‌المللی هست و زبان تکنولوژی و علم و.... شده! یادگیری آن الزامه. 

  موفق باشی ، واقعا نظرت ارزش داره 

  در پناه خدا باشی. 
  میم عین
  سلام
  من یه بازدیدکننده اتفاقی ام که از روی بی اینترنتی اومدم وبلاگا رو چک کردم.

  خب از لهجه ها.... فارسی با لهجه شمالی (گیلکی، مازنی و ...) و با لهجه ترکی رو دوست ندارم. به همین ترتیب، زبانشون رو هم دوست ندارم. غیر از این سایر لهجه ها و زبانهای ایران رو دوست دارم. بیشتر از همه هم شیرازی و بوشهری.

  شهری که برای زندگی انتخاب میکنم غیر از شهر خودم یعنی تهران، جیرفته.

  کشور غیر از ایران: مراکش، مجارستان، جنوب فرانسه، اسپانیا.

  زبان غیر از فارسی: انگلیسی، اسپانیایی، فرانسه
  سلام 
  بر میم عین 

  خیلی خوش آمدید ، انشاءالله که مرا به خاطر خواهید سپارد ، وبلاگ اشخانی که با نام حقیقی ام مطلب می نویسم. 

  چقدر جالب نوشته اید ، موفق باشید. 
  نقل بلاگ
  برادر هستم و اسمم محمد هست :)
  اما شما دچار سوء تفاهم شدید ، من نگفتم شما رو دنبال نمی کنم بلکه گفتم شما رو دنبال می کنم اما به روش دیگری .. بهرحال دنبال کردن به این نیست که من فقط از گزینه دنبال کردن بیان استفاده کنم ، من می تونم هرشب آدرس شما رو بصورت مستقیم وارد کنم و مطالب جدید شما رو ببینم ، یا از افزونه مرورگر استفاده کنم تا از جدیدترین مطالب شما با خبر بشم ..
  سلام بر برادر عزیز 

  سربلند باشید ، هرطور که صلاح می دانید همانکار را بکنید ، من مگر اعتراض داشتم ، گفتم راحت باشید. 

  چند مطلب در مورد ژن و نژاد و زبان برای انتشار دارم ، دوست داشتید نظر هم بگذارید . 

  خلاصه ، راحتی شما مهمه. 

  ببخشید اگر طرزی بیان شده که سوتفاهم پیش آمده. 
  در پیکو واقعا ارسال فایل داشته اید؟ 

  موفق باشید ، در پناه خدا باشید. 
  بـانـوی بــرفی
  اولین برخوردی که با کردها داشتم به دلم نشست همچنین شهرهای ترک واسم جالب اومد
  به عنوان یه فارس اصیل 😄
  واسه زندگی دلم یه کلبه تو شمال میخواد اونم موقت که از طبیعت سیر بشم
  آشنایی با فرهنگ کرد و ترک واسم جالبه
  ولی خوب اگه واسه زندگی دایمی باشه شیراز و تهران
  چون وقتی فقط میتونی فارسی صحبت کنی احتمالا خیلی سخته جایی زندگی کنی که متوجه زبانشون نمیشی
  کشور هم آلمان
  سلام 

  به موارد خیلی خوبی اشاره کردی. ممنونم 

  واقعا سخته جایی زندگی کنی که زبانشان ندانی ، درست فرمودید. 

  خیلی مممنون از نظر ارزشمند شما 

  در پناه خدا باشی 
  محمدرضا زارع
  سلام بر آقای ارشادی
  بنده که میدانید شیرازی هستم و واقعا راضی هستم به قول شاعر شیرازه و آفتوی جنگش
  البته همه جای ایران سرای من است.
  سلام و صد سلام بر برادر محمدرضا زارع عزیز 

  شیراز شهر عشقه و خیلی خوشحالم که شما دوست شیرازی من هستید. 

  شیراز شهر شعر و قند فارسیه. 

  خوشا شیراز و وصل بی مثالش. 

  یا اینکه سعدی میگه ، مصر و... همه روستایند و شیراز شهر. 

  اتفاقا نوشتم که شیراز رو دوست دارم و استان پهناور فارس. فقط اگه بندر میداشت دیگه عالی بود. که در گذشته داشته و تقسیمات فعلی و قبلی اینگونه شده. 
  استانی به پهناوری ۱۳۳۰۰۰ کیلومترمربع 

  من هم کرمانشاهی هستم ولی دو رگم. اگه به برخی کامنت هام نگاهی بیندازید با برخی از بچه‌ها ترکی آذربایجانی میگم. البته بنده کوردی کرمانشاهی هم بخوبی بلدم ولی فارسی حرف می زنم. به لهجه ای که در سریال نون خ دیدید. 
  الان سعی می‌کنم خودمونی هم حرف بزنم. 
  بسیار خوشحال شدم ، پرچمتون با بقیه ایرانی‌ها بالاست. زنده باشید شیرازی های عزیز. 

  کمی فرصت کنم ، بصورت کامل به وبتون سر میزنم. 

  تشکر از نظر ارزشمندت. 

  در پناه خدا باشی. 
  😀
  سلام
  راستش من تا حالا کرمانشاه نیومدم ولی تعریف اون غذای خوشمزشون"خورشت خلال بادام کرمانشاهی"😋😂☺رو خیلی شنیدم که میگن فوق العادس🤗
  در مورد کشور هم ایتالیا شهر ونیز چون حمل و نقلش با قایق و ایناست...بنظرم خیلی جالب و قشنگه 🛶🚤
  سلام بر ناشناس خوب بیان 

  بله خورش خلال با روغن کرمانشاهی 

  تشکر از نظر ارزشمندت 

  سپاس و تشکر 

  در پناه خدا باشی.
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  بسم تعالی
  وبلاگی از آموخته ها و دانسته هایم. مطالب اکثرا طبقه‌بندی و شناسه دار به اسم محقق اشکان ارشادی هستند. لطفا با ذکر نام در ابتدا و آخر مطلب رعایت کنید.
  و همانگونه که مستحضر هستید، بهترین تحقیقات و آموخته هایم را رایگان و با دسترسی آسان در اختیار همگان می گذارم.
  با تشکر اشکان ارشادی از کرمانشاه
  Copyright © https://ashkhani.blog.ir 2018
  پربیننده ترین مطالب
  نویسندگان