اشخانی

خواهشا با نظرات ، انتقادات و پیشنهادات مرا در جهت بهترشدن یاری کنید. خواهشا بدون جبهه گیری و جهتگیری نظر درج کنید تا مطالب را به بهترین نوع ممکنه ویرایش و اصلاح کنم. مطالب دسته‌بندی شده و شناسه دارست.

تاریخ قسمت ۳ ، خلفای راشدین،( با نظری مرا یاری کنید.)

 • اشکان ارشادی
 • دوشنبه ۴ آذر ۹۸
 • ۱۲:۰۴

نویسنده و محقق : اشکان ارشادی 

حداقل به بخش موضوعات رجوع کنید و جدای پستهایی که دوست دارید نظر ارزشمند خود بگذارید ، در آنها شرکت کنید و با نظری مرا یاری کنید. تشکر 

اشتباهات تایپی ویرایش می شود. 

بعداز وفات حضرت رسول اکرم ، مسأله جانشینی بروز کرد و اهل سقیفه و معتقدان غدیر خم هر یک نظر خود داشتند. تا اینکه نظر بر خلیفه گری افتاد. از این پس در جهان اسلام و تاریخ ایران ، فصلی بنام « خلفای راشدین » ظهور کرد. 

اکنون مطلب تنها بر اساس تاریخ پژوهی و تقسیم بندی تاریخی هست. در نظرات بچه‌ها لطف کردند و مواردی را ذکر کردند. یکی از نظرات اینست که نام راشدین .... به بخش نظرات مراجعه کنید. پس از منظر دینی مذهبی شاید درست نباشه و من بر اساس تقسیمبندی تاریخ پژوهی نوشته‌ام ، همچنین در کتابهایی خوانده‌ام و احتمالا کتب چون قدیمی هست هنوز اصلاح نشده ، دیده‌ام که کتابخانه هرچند وقت یکبار کتبی را جدا می کند و یا کتبی را اضافه می‌کند. ( عضویت سراسری کتابخانه دارم .) 

راشدین جمع راشد هست و از راشد + ین (علامتی از علامات جمع عربی ) می باشد. البته برخی این جمع را به معنای دو تا می دانند و مثالش : بحرین یعنی دو دریا ، ولی اینجا احتمالا نشانه جمعی بیشتر از دو تا هست. 

نکته

فامیلی خود من نیز از ریشه رشد میاد و این ریشه سه حرفیست ، که به آن ثلاثی مجرد گویند. ارشد امر رشد می شود و ارشاد جمع مکسر ، و.....

،خلاصه از ریشه رشد کلمات ساخته میشه ؛ مثل : ارشد ، راشد ، ارشاد و غیره

خلفای راشدین ، در مجموع چهار خلیفه هستند و خلیفه چهارم همان امام علی ع ، امام اول شیعیان است. امام علی ع حتی در میان اهل سنت نیز از احترام بالایی برخوردارست و این امام جد امام صادق هست که امام احناف شاگرد ایشان بود و خلاصه امام علی ع ، جدای اینکه امام شیعیان بود خلیفه چهارم نیز بود گرچه مدت خلافتش کوتاه بود و توسط ابن ملجم مرادی شهید شد. 

خلفای راشدین چهار خلیفه هستند : 

۱. ابوبکر که پیامبر ص داماد ایشان بودند. از ۱۱ ه ق ، تا ، ۱۳ هجری قمری 

۲. حضرت عمر رضی الله عنه ، معروف به عمربن خطاب ، از ۱۳ هجری قمری تا ۲۳ هجری قمری 

۳. حضرت عثمان ، از ۲۳ هجری قمری تا ۳۵ هجری قمری 

۴. حضرت علی علیه السلام ، پسرعم رسول الله ، ۳۵ هجری قمری تا حدود ۴۰ هجری قمری 

جمعا این چهار خلیفه ، حدود سی سال خلیفه راشد مسلمین بودند. 

نکته : ساسانیان در  ۳۱ هجری قمری منقرض شدند. یعنی در زمان عثمان. 

خلافت امام حسن کوتاه بود و طی صلحی با معاویه و سواستفاده ها که بتشکیل خلفای اموی بریاست معاویه شد ؛ بهم ریخت. 

امام حسن سه شرط گذاشته بود : 

۱. بر پایه کتاب خدا و سنت رسول اکرم حکومت نماید. 

۲. از بدگویی به امام علی بپرهیزد و جان و مال شیعیان او را در امان نگه دارد. 

۳. پس از خود کسی را برنگزیند و آن را به امت اسلامی واگذار کند. 

معاویه با این شروط ، خلیفه گشت. 

 

در خلاف علی ع ، قشریگری خود معضلی بود.

دو گروه ناکثین و قاسطین مانع خلافت علی ع می شدند. 

ساسانیان در ۶۵۲ میلادی منقرض شدند و احتمالا خلیفه اول باید در ۶۳۲ باشد. 

بتفکیک بهتر خواهیم آورد. 

ایران تاریخی بهمراه ترکستان در زمان خلافت اموی به قلمروی اعراب اضافه شد ولی اعراب کنترل واقعی بر خراسان و سیستان نداشتند که بعدها با عناوینی مثل بیرق دادن و حکم سلطانی کوشیدند تا کنترل کنند. 

از این به بعد شاهد کوچ و مهاجرت اعراب فراوانی به ایران و ترکستان هستیم. 

تاریخ بعدی را باید در امویان که از ۴۱ هجری قمری تا ۱۳۲ هجری قمری و عباسیان که از ۱۳۲ هجری قمری تا ۶۵۶ هجری قمری حکومت کردند جویا شد. 

نکته : خلافت ، یعنی خلافت عباسی با حمله مغول پایان یافت. 

 

 

 • نمایش : ۳۱۶
 • aya sar
  سلام خسته نباشید
  چند نکته:
  1- پیامبر صلّی الله علیه و آله داماد ابوبکر بودند و نه ابوبکر داماد ایشان.
  2- در مورد جنگ های زمان زعامت سیاسی امام علی علیه السلام، سه جنگ صورت گرفت، ناکثین و قاسطین و مارقین بنابراین ساقطین درست نیست.
  3- اینکه امام علی علیه السلام در بین اهل تسنن از احترام بالایی برخوردار است درست لکن باید دقت کرد که بعضی زمان زعامت امام را زمان فتنه می نامیدند و حتی کسی مانند فوطی از علمای معتزله قائل بود که امامت در زمان فتنه ساقط است و مقصودش طعن به امامت امام علی علیه السلام بود. البته دقت کنید که تا زمان احمد بن حنبل از فقهای چهارگانه اهل تسنن، در مورد خلافت امام علی علیه السلام اختلاف بود و کسانی که خلافت ایشان را می پذیرفتند علوی و کسانی که قبول نمی کردند عثمانی نامیده می شدند تا اینکه احمد بن حنبل اعلام کرد خلفا چهار نفراند و به ترتیب برتر هستند یعنی امام علی علیه السلام پس از سه نفر برترین اصحاب و بلکه برترین خلق خدا پس از پیامبر اکرم صلّی اللّه علیه و آله هستند.
  نکته ی آخر اینکه خلفای راشدین یک اصطلاح پسینی بود، یعنی اصطلاحی که قطعا پس از زمان حضرت رسول اکرم صلّی اللّه علیه و آله جعل شده ولی بر اساس این اصطلاح حدیثی جعل شد و به حضرت نسبت دادند که فرمودند: علیکم بسنتی و سنة الخلفاء الراشدین من بعدی.
  موفق باشید
  سلام بر برادر عزیز آیسار   aya sar ، بسیار نکته سنجانه نوشته اید ، معلومه که کامل پست را خوانده اید. 

  الان می روم و تصحیح می‌کنم پس پیامبر ص داماد ابوبکر هستند ، اینکه میگند با مشورت همدیگر اشتباهات رفع میشه و محتاج نظریم کاملا درسته! سپاس که فرمودید. 

  نکات شما اینقدر کامل هست که من دیگر صحبتی به آن اضافه نمی کنم. 
  فقط یک مورد : 
  من از جنگ نگفتم بلکه این نوشته ام : دو گروه ناکثین و قاسطین مانع از خلافت حضرت علی ع می شدند. 
  چنانچه جمله ای پیشنهادی دارید بفرمائید تا اصلاح کنم ، فقط چون در پرسش و پاسخ اول این دو گروه را برای یکی از بچه‌ها تعریف کرده‌ام دیگر نمی توانم نام این دو گروه را نیاورم. که البته شما بخوبی شرح داده اید. 

  همچنین من اگر از نام حضرت استفاده کردم چون در کرمانشاه متولد و زندگی می‌کنم و از روی احترام و اینکه تنشی نباشد با حرمت یاد کردم وگرنه حضرت علی ع حتی بالاتر از حضرت و با حرمت تر برای ما ایرانیان است. حضرت علی ع « علی امامٌ  وَ  هُوَ  شجاعٌ » علی امام است و شجاع است. 
  من خودم بالاتر از عدل و انساندوستی حضرت علی ع ندیدم و همیشه حدیث او راهگشای من بوده که : تاریخ را طوری خواندم که گویی با آنان زندگی کرده ام. 
  در مورد متن من که نوشتم امام علی ع در میان اهل تسنن هم احترام بالایی دارد ، سعی کردم میانه داری کنم و شما بخوبی شرح ماوقع را داده اید. 
  پس نظرم را خوب مطالعه کنید و اگر جمله ای نیاز به اضافه شدن دارد بفرمائید. الان بحث داماد بودن را تصحیح می‌کنم. 

  تشکر که با نظر ارزشمندت مرا یاری دادی و حتی این متن رو به اصلاح و ویرایش می رود. 

  سپاس ویژه 

  در پناه خدا باشی ، حتما به وبتون سر میزنم و در حد دانسته‌های خودم نظر می‌گذارم. 
  اشتباهات تایپی هم ویرایش می شود ، تشکر که در جریان می گذارید. 

  در پناه خدا باشی ، یاحق. یکی از بچه‌های طلبه هم به نام محمدرضا زارع هست که اگر اشتباهی باشد مرا آگاه میکند ولی شما زودتر عمل کردید. 
  همراز دل
  سلام خدا قوت
  چند سؤال:
  قشریگری یعنی چی؟
  چرا به اون دو خلیفه عنوان حضرت اطلاق شده؟
  اون دو گروهی که اسم بردن کیا هستن؟
  سلام بر همراز دل ، یار همیشگی و خواننده خوبم 

  به این میگند : یک خواننده خوب که با پرسش‌های اساسی مطلب رو تکمیل میکنه. 

  اول اینکه عنوان « حضرت » لفظی احترامی هست و اگر توجه کنید بنده کرمانشاهی هستم و در کرمانشاه نیز کوردهای اهل تسنن پیروی امام شافعی حضور دارند و من باید احترام نسبت به مذاهب را حفظ کنم. وگرنه قرب و منزلت حضرت علی ع برای ما بیشتر از مقام حضرت است و آن بزرگوار حضرتی محترم تر و امامی به واقع پیشوای ولایت مسلمین بخصوص شیعیان را داراست. حضرت علی ع حضرتی ، مافوق حضرت در نزد ماست و امامی شریف که « علی امامٌ  وَ  هُوَ شُجاعٌ » یعنی حضرت علی ع امام است و او شجاع است. بنده تنها از روی احترام حضرت خطاب کردم و قصدی در کار نبوده! و شما بعنوان یک تحصیلکرده حتما این را لحاظ می کنید و شرایط زندگی -محیطی مرا هم درک می کنید. 
  در مورد ناکثین و قاسطین 
  ناکثین کسانی بودند که خلافت حضرت علی ع را قبول کرده بودند ولی وحشت داشتند و کارشکنی می کردند و گاهی از گفتن اینکه بیعت کرده‌اند پناهنکاری می کردند. 
  قاسطین : یعنی زورگویان ، اشرافیت بنی اُمیه در عدالت حضرت ع جایی نداشت ، در حکومت حضرت علی ع اشرافیت و خودکامه و ستمگری عرب جایی نداشت ( امام بزرگوار طبق قرآن همه را برابر می دانست و برای مسلمان کردن دیگران و برابری آنان تلاش معنوی می کرد. در احادیث و خطبه‌های ایشان پیداست ). اینان چون عدل حضرت علی ع را می دیدند پس عَزل خود را نزدیک می دیدند و با کوچکترین بهانه‌ای پیراهن خونین عثمان را عَلَم (پرچم ) می ساختند و برای خونخواهی قیامهایی ترتیب می دادند ، امام این گروه را که دشمن آزادی و عدالت بودند قاسطین یعنی زورگویان نامیدند. زورگویی همان دیکتاتوری هست. 

  همچنین قشری گری 
  تا کنون در مورد فرقه گری شنیدی! البته این متفاوت است ولی شاید بتوان اگر با فرقه آشنا بود قشریگری را هم درک کرد. 
  با گسترش اسلام از عَجم تا اعراب بادیه نشین به اسلام می پیوستند ، که از تربیت واقعی و حتی اسلامی و تزکیه روح بی بهره بودند. خلیفه اول از جنگ آوری ایشان استفاده میکرد و دخالتی نکرد ولی اینان در زمان خلافت عثمان فتنه گری آغاز کردند و وی را گستاخانه بقتل رساندند. آنها فهم ظاهری و سطحی از دین داشتند و و این را مطلق نیز می دانستند ، و هرچه را فهم نمی کردند شرک و کفر می خواندند. 
  اینان در جبهه حق علیه باطل سکوت کردند و خود را از امام کنار کشیدند ، امام این گروه را قاعدین یعنی گوشه نشینان خواند و آنها را مدارا کرد و برای بیعت متوسل بزور نشد. 
  اخلاق امام علی ع ، بخاطر همین عدل و عدالتش مورد حُب ما ایرانیان هست. 

  سوالی بود در خدمتم. 

  تشکر از نظر ارزشمندت و بهتر سوالات ارزشمندت که مطلب را کامل کرد. تشکر 

  سپاس ویژه 

  در پناه خدا باشی ، سوالی بود در خدمتم. 

  سمیرا شیری
  سلام
  خیلی ساده و خوب و روان توضیح دادید، سپاسگزارم.
  یه سوال؛
  در همین دوره‌ای که ایران جزء قلمرو عرب‌ها بود، حکومت‌های محلی و مختلف در کشور شکل گرفتند؟ میشه لطفا یه کم در مورد اون حکومت‌ها توضیح بدید.
  راستی ترکستان الان دقیقا چه مناطقی رو شامل میشه؟
  سلام بر خانم سمیرا شیری معلم ارجمند کشورمون 

  بله چشم ، قسمت قسمت داریم جلو می رویم ، دفعه بعدی حکومت های ایرانی. 

  ترکستان شامل شمال رود جیحون تا قسمتی از مغولستان هست ، شامل آسیای میانه 
  کشورهای : قرقیزستان ، ترکمنستان ، قزاقستان ، تاجیکستان ، ازبکستان ، اویغورستان چین که به اندازه ایران وسعت داره. 
  همچنین نواحی ترک نشین روسیه ، و بخش قزاق نشین و اویغور نشین مغولستان ،،، ترکستان رو تشکیل میده. 
  اگر اجازه بدی در مطلبی جداگانه با وسعت و شرح بهتر در موردش بتفضیل سخن خواهم گفت. 
  قرقیزستان ۱۹۹۰۰۰ کیلومترمربع 
  تاجیکستان ۱۴۳۰۰۰ کیلومترمربع 
  ازبکستان ۴۴۷۴۰۰ 
  ترکمنستان  ۴۸۸۱۰۰ 
  قزاقستان  ۲۷۱۸۰۰۰ 
  اویغورستان  ۱۶۶۶۰۰۰ کمی بزرگتر از ایران 
  نواحی ترک نشین روسیه مثل ، باشقیرستان ، آلتای ، تاتارستان و... 
  ایالت یاقوت که شامل ترکستان حساب نمیشه ولی اصیلترین و خالصترین نژاد ترکند ، ایالتی بالغ بر ۳ سه میلیون کیلومترمربع 

  راستی! اون کوردی ها که نوشتم فقط برای عوض شدن روحیه شما بود وگرنه میدانم که وبتون فرهنگی ادبی هست. 

  ممنون از نظر ارزشمند شما 

  سپاس ویژه 

  در پناه خدا باشی. 
  فاطمه ...
  سلام
  مطلبی بسیار بسیار قابل تامل بود
  و برای هر کسی واجب است که از این وقایع باخبر شود
  ساسانیان با حمله اعراب فرو پاشید
  اما بسیاری از کوردها به عمر علاقه دارند ، حتی یک مثالی میتوانم بزنم که ترک ها وقتی عصبانی میشوند میگن : عمره لعنت (لعنت بر عمر)
  اگر این جمله رو پیش یک کورد بگویید ، فاتحه خود را بخوانید :دی
  حتی موردی پیش آمده که در ازدواج یک مرد ترک و زن کورد ، مرد از این جمله استفاده کرده و زن با تابه به سر مرد ضربه زده و او را به قتل رسانده
  این رو گفتم که حتی جماعت ایران قبل از حمله اعراب به اونها علاقه داشتند و موقع فروپاشی ساسانیان اسلام را با آغوش باز پذیرفتند:)
  سلام بر فاطمه خانم 

  بله از این موارد زیاده ، ولی کوردهای سوریه و عراق چونکه با عربها درگیرند کمتر. 

  ولی خوب ، منهم شنیدم ، حتی چیزهایی هم دیدم ولی الان ما باید فرهنگ سازی بکنیم تا این موارد حل بشه. 

  من خودم در کرمانشاه ، از این چیزها شنیدم ولی حرفی در موردش نمیزنم. 

  فاطمه خانم ما ایرانی هستیم و باید پشت هم باشیم و با شنیدن این رفتارها ناراحت میشم. 

  منکه آذربایجان و کوردستان رو خیلی دوست دارم و خدا نکنه که ایران بخواد محل برخوردها بشه. 

  ممنون از نظرت 

  سپاس ویژه 

  در پست قبلی نوشتم که شارش ژنی ما یکیه. بخوانش فرصت کردی ، جالبه ، نظر ارزشمندت هم بگذار. 

  راستی در مورد فونت جواب بده ، آخه دو تا فرستادم ۱. ساحل ۲. وزیر ،،،، مال من وزیر هست. 

  در پناه خدا باشی. 
  رهام گرامی ها
  لعنت به عامل حمله به ایران... البته مطمئنم که شما میدونی منظورم کیه... که واسه وحدت اسمش رو نیاوردم
  سلام بر رهام گرامی ها 

  کاری خوبی کردی اسم نیاوردی ، من کرمانشاه دیدم که برخی حساسند پس خوب کردی اسم نیاوردی. 

  این هم یک پست تاریخیه. 

  ممنون از نظرت 

  تشکر 

  در پناه خدا باشی.
  همراز دل
  خیلی ممنونم بابت توضیحات کاملتون و وقتی که برای جواب دادن گذاشتید
  سلام بر همراز دل ، و ممنون از شما بخاطر نظرهای ارزشمندت 

  خواهش می‌کنم ، وظیفه من مححق هست. 

  تشکر از شما بخاطر نظر ارزشمندت.

  سپاس ویژه. 

  در پناه خدا باشی.
  خانوم میم
  سلام :)
  مطلب جالبی بود ممنون
  غصه ام گرفت از ظلمی که به خاندان رسول الله صلی الله و آله و سلم شد :(
  و یاد این شعر افتادم :
  مهدی جان(عج) ! ما بر آن عهدی که بستیم، بر آنیم هنوز....
  ( منظور عهد روز واقعه غدیر هست)

  ممنون از شما
  یا علی (ع) مدد
  سلام بر خانم میم 

  بله 

  سعی کردم ساده و روان توضیح بدم. 
  شعر قشنگی آوردی ، ممنون 

  تشکر از نظر ارزشمند شما 

  پست قبلی جالبه ، بخوانش ، ثابت کننده همنژادی هاست. 

  تشکر 

  در پناه خدا باشی. ممنون که خواندی.
  حامد احمدی
  بسیار خوب.
  فقط یک جا نوشته ۲۱ که باید ۲۹ احتمالا درست باشد.
  همه آن بزرگان از نزدیکان و از اصحاب نزدیک پیامبر بودند و اختلافات بعدی جان اما اسلام را کم کرد. و اگرنه، همه انسانهای خوبی بودند به نظرم.
  سلام بر جناب مهندس احمدی 

  بله درست فرمودید ، اصلاح شد. ممنون 
  خیلی خوشحالم که ریزبینانه خواندید ، بله اصلاح شد. 

  متاسفانه یک دفعه راه گم شد چرا ؟ 
  به نکته خوبی اشاره کردید. 

  تشکر از نظر ارزشمند شما 

  سپاس ویژه 

  در پناه خدا باشی. 
  BooM BooM
  مطلب خیلی خوبی بود
  نظرات رو که میخوندم می‌دیدم چقدر بعضی‌ها دید مشتاقانه ای به تاریخ دارند
  در کل موفق باشید :)
  سلام و صد سلام بر حسین جان 

  ممنون از نظر ارزشمندت 

  سپاس ویژه 

  در پناه خدا باشی. 
  محمد رضا زارعی
  سلام اشکان جان
  البته در اوان سقیفه نظری از جانب (یادم نیست مهاجرین یا انصار) مطرح شد تحت عنوان دو خلیفگی
  حتی اگر کلمه راشدین رو مثنی بخوانیم و به مفهوم مثنی هم در نظر بگیریم درست است چون یکی از نظرات مهم مطرح شده در سقیفه همین دو خلیفه گی است که البته بعدا در کشاکش شور و مشورت ( شاید هم زور و قدرت) حذف شد. چون این عین عبارته : «یکی از شما و یکی هم از ما -به عنوان خلیفه-» بر همین اساس است که گروهی از اهل سنت در زمان طغیان معاویه، (و بر حسب نظرات صحابه در زمان سقیفه) هم علی ع و هم معاویه بن ابی سفیان را توامان برحق می دانند.
  بگذریم ..... جالبه که اصلا اول کس دیگری انتخاب شد و کار داشت بالا می گرفت و بیعت ها داشت گرفته می شد که یهو عمر با ذکر دلایل موجه تری ابوبکر صدیق رو پیش انداخت و نهایتا شد آنچه که شد .... ابوسفیان هم به علی ع پیشنهاد خلافت داده بود و گفته بود که من با تو بیعت می کنم اما علی ع نپذیرفته بود .... در غیاب علی ع در سقیفه البته این ظره م مطرح شد که علی ع شایسته است و حتی عباس بن عبدالمطلب از قبل بیعت خود را با علی ع اعلام کرده بود و بر همین اساس نظریه : انتخاب خلیفه تنها با بیعت یک صحابه ، مطرح شد اما نهایتا توجیهات عمر و قبیله او خلافت را بر ابوبکر راست کرد. (مبارکش باشه- که نشد) .. یه چیز دیگه هم بگم جالبه . از طنزهای صدر اسلامه ... بعد از خلیفه شدن، ابوبکر به پدر خودش نامه نوشت که : «آگاه باش که امت ، شیخ ترین ( سالخورده ترین) فرد را به زعامت برگزیدند». پدر ایشان در جواب پسر نوشت : «چنانچه قرار خلیفگی بر شیخوخیت و سالخوردگی باشد ، من از تو سالخورده ترم»... به تعبیر خودمون بهش گفت : برو اونور بذار باد بیاد
  سلام بر استاد بزرگوار آقای محمدرضا زارعی 

  حالا با توضیح شما بخوبی فهمیدم که چرا میگند : راشدین. در متن پستم نیز نوشتم که ین ، نشانه جمع دوتایی هست مثل بحرین که یعنی دو دریا.  ولی الان خیلی خوب ، با توضیح کامل شما فهمیدم ، پس قرار کردند دو نفر خلیفه بشود و.... 

  دو طنز صدر اسلام هم خیلی جالب بود ، از طنزهای مفهومی هست. تشکر 

  چقدر کامل و خوب توضیح دادید. تشکر 

  تشکر از نظر ارزشمند شما که حاوی مطالبی مهم و مفید بود و مطلب مرا کامل کرد. 

  سپاس ویژه 

  در پناه خدا باشید. 
  محمد رضا زارعی
  نمی دونم چرا
  ولی دلم خواست این نکات رو هم بگم
  ابوبکر صدیق و عمر خطاب هر همانند پیامبر بسیار ساده زیست بوده و ما امان از زمانی که عثمان (رض-به جهت حفظ حرمت اهل سنت-) روی کار امد..
  وقتی ایشان انتخاب شد
  ابوسفیان همه طایفه را در خانه خود جمعه کرد و هنگام ورود در را بست و نگاهی به جمعیت انداخت و پرسید: کسی غیر از ما که در جمع ما نیست ؟
  وقتی مطممئن شد که غیر بنی امیه در جمع نیست گفت: سوگند می خورم که محمد پیامبر خدا نبود و معادی در کار نیست تا می توانید مناصب را میان خود تقسیم کنید

  دوستان عزیز چنانچه به سیره حکومتی عثمان ( که هیمن امر موجب قیام مسلمین و قتل وی شد) نگاه گنند کاملا رد پای این سخنان ابوسفیان را در منش اخلاقی و حکومتی عثمان می بینید . معاویه در واقع محصول چنین منشی بود که تجلی اکمل اشرافیگرایی و پارتی بازی بود. در زمان ابوبکر و عمر سهم مسلمین از بیت المال مساوی تقسیم میشد اما عثمان مسلمانانی که زودتر از بقیه ایمان آورده بودند را سهم گزاف تز می داد ( به شرط اینکه از بنی هاشم نباشد) علاوه برا ین مقربین حکومتی و صاحب نفوذان حتی اگر نسبت به السابقون ( زودتر ایمان آورندگان) دیرتر مومن به شریعت خاتم شده بودند را بیشتر جاه و مقام می داد نمونه آن معاویه که تقریبا جزو آخرین اشراف مشرک مکه بود که به همراه پدرش در زمان فتح مکه به دست رسول گرامی مسلمان شد .

  برای همین است که امام خمینی ره می فرماید ما از هر ظالمی در طول تاریخ بگذریم از معاویه نخواهیم گذشت
  محمد رضا زارعی
  نمی دونم چرا
  ولی دلم خواست این نکات رو هم بگم
  ابوبکر صدیق و عمر خطاب هر همانند پیامبر بسیار ساده زیست بوده و ما امان از زمانی که عثمان (رض-به جهت حفظ حرمت اهل سنت-) روی کار امد..
  وقتی ایشان انتخاب شد
  ابوسفیان همه طایفه را در خانه خود جمعه کرد و هنگام ورود در را بست و نگاهی به جمعیت انداخت و پرسید: کسی غیر از ما که در جمع ما نیست ؟
  وقتی مطممئن شد که غیر بنی امیه در جمع نیست گفت: سوگند می خورم که محمد پیامبر خدا نبود و معادی در کار نیست تا می توانید مناصب را میان خود تقسیم کنید

  دوستان عزیز چنانچه به سیره حکومتی عثمان ( که هیمن امر موجب قیام مسلمین و قتل وی شد) نگاه گنند کاملا رد پای این سخنان ابوسفیان را در منش اخلاقی و حکومتی عثمان می بینید . معاویه در واقع محصول چنین منشی بود که تجلی اکمل اشرافیگرایی و پارتی بازی بود. در زمان ابوبکر و عمر سهم مسلمین از بیت المال مساوی تقسیم میشد اما عثمان مسلمانانی که زودتر از بقیه ایمان آورده بودند را سهم گزاف تز می داد ( به شرط اینکه از بنی هاشم نباشد) علاوه برا ین مقربین حکومتی و صاحب نفوذان حتی اگر نسبت به السابقون ( زودتر ایمان آورندگان) دیرتر مومن به شریعت خاتم شده بودند را بیشتر جاه و مقام می داد نمونه آن معاویه که تقریبا جزو آخرین اشراف مشرک مکه بود که به همراه پدرش در زمان فتح مکه به دست رسول گرامی مسلمان شد .

  برای همین است که امام خمینی ره می فرماید ما از هر ظالمی در طول تاریخ بگذریم از معاویه نخواهیم گذشت
  سلام استاد 

  تنم لرزید ، یعنی پیامبر رو رد و انکار کرده!!!

  اشهد ان محمد الرسول الله 

  به مطلب خیلی خوبی اشاره کردید ، ممنون 
  اینرا به طرز دیگری شنیده بودم ولی نه اینگونه!!  تنم لرزید. 

  تشکر از شما که نوشتید و همین الان من آموختم ، و مهمتر اینکه فرمایش کردید ، حضرت امام خمینی هم گفته : از هر ظلمی در طول تاریخ بگذریم از معاویه نخواهیم گذشت. واقعا آموزنده بود. تشکر 

  تشکر بخاطر نکات ارزشمندی که می نویسید. 

  تشکر و سپاس ویژه 

  در پناه خدا باشید. ممنون 
  خانوم میم
  خیلی ممنون
  چشم چشم حتما میخونم
  امتحان دارم و درس هام مونده متاسفانه :(
  دوست دارم با فکر آزاد بخونم مطالبتون رو تا بهتر استفاده کنم
  اما ان شاءالله فردا میخونمش حتما
  ممنون :)
  سلام بر خانم میم 

  درس و عبادت از همه‌چیز مهمتره. 

  فردا یا دو روز دیگه ، با ذهن باز بخوان. گفتم اون مطلب جذابه و حتما محل سوال خیلی از بچه‌های ایران هست. که دائما می پرسند مثلا فلان جا هم همنژاده ؟ این مطلب بخوانید بیشتر ماجرا را می فهمید تا بعدش......  مطلب شارش ژنی 

  تشکر از نظرت 

  دیشب برات نظر گذاشتم و دیگه ببخشید که شد بحرطویل 

  سپاس ویژه ، به درسهات برس. 

  در پناه خدا باشی. 
  محمدرضا زارع
  سلام
  ممنونم خوب بود.
  نکته: البته این سه خلیفه بزرگوار در واقع بر بت پرستی خود باقی بودند اما وقتی که دیدند اسلام و حضرت رسول(ص) مکه را فتح کردند به خاطر دنیاپرست بودن و ترس از جان و حرس و طمع و هزار دلیل دیگر ادعا کردند که مسلمان شدند،پیامبر هم به خاطر رأفت و مهربانی و دلسوزی و هزار دلیل خداپسندانه دیگر و به امید اینکه شاید و شاید روزی توبه کنند آن هارا به آغوش اسلام آوردند و بعدش هم که اینجوری شد :(
  سلام بر بر برادر محمدرضا زارع عزیز 

  استاد محمدرضا زارعی که خیلی هم نام شماست در نظرات دو روایت ممتاز برایم تعریف کردند ، الان شما هم با نکاتی به تکمیل آن پرداختید. بسیار تشکر که با درج نظری که حاوی مطلب هست ، پست را کامل می کنید. 
  بله پیامبر ص ، خیلی مراعات می کردند و رعوفت قلبی داشتند. آگاه بودند ولی فرصت می دادند. 

  تشکر از نظر ارزشمند شما 

  سپاس ویژه 

  در پناه خدا باشی. 
  عرفان ...
  سلام.
  فونت وبلاگ رو عوض کردید، خیلی قشنگ شده.
  سلام بر عرفان ، مدرس خوب بیان 

  بله با کمک شما و دو تا از دوستان دیگه ، پرسیدم و درست شد. ممنون. 

  فقط عرفان جان ، الان این کدها لینک به صندوق بیان هستند ، اعتباری داره؟ مثلا با حذفش ، وب من مختل نمیشه ؟ 

  باید داخل وبت می پرسیدم. 

  تشکر عرفان جان برای همه‌چیز ، خیلی کمکم کردی 

  ممنون و سپاس ویژه 
  عرفان ...
  سلام.
  ...
  صندوق بیان یک آپلودسنتر برای اعضای بیان است و اینکه تا زمانی که فایلی رو حذف نکنید، خود به خود پاک نمیشود مگر اینکه مشکل از طرف صندوق بیان باشد.
  ...
  اگر بهر دلیلی آدرس لینک کد ها عوض شد، مروگر از یک فونت دیگر برای نمایش به کاربر استفاده میکند، مثلا فونت تاهوما.
  سلام ، خیلی ممنونم 

  تشکر ، مثل همیشه عالی جواب دادی. 

  واقعا ممنونم 

  سپاس 
  رهام گرامی ها
  اشکان یه سوال داشتم خواهشا بی طرفانه جواب بده ...
  اهل تسنن چه دلیلی واسه رد اتفاقات غدیرخم دارن ؟
  سلام بر رهام گرامی ها 

  دلایلی از دیده خود دارند که من فقط از داخل کتابها خواندم یا در فیلمها دیدم. 

  رهام جان ، من تاریخ پژوه هستم و داخل مسائل ریشه ای نمیشم. این اختلاف قرنهاست که موجوده و دعواهای زیادی ایجاد شده. من هم نه عالم دین هستم که جواب بدم و هم اینکه در استانی زندگی می‌کنم که هم اهل تسنن دارد و هم اهل تشیع. همچنین پیروان اهل حق که سبیلهای بلندی دارند نیز در کرمانشاه زندگی می‌کنند. همچنین مسیحی و کلیمی نیز بصورت اندک زندگی می‌کنند. 
  این سوال رو بهتره از برادران یا خواهران حوزه دین پژوهی بپرسی. 
  افرادی هم طلبه و... هستند و برام کامنت می گذارند چون من بعنوان یک کرمانشاهی متعادلم و کشور و مذهب رسمیش رو دوست دارم. 

  تشکر از نظرت ، ببخشید که نشد جوابی برایت بنویسم. 

  در پناه خدا باشی. 
  ** گُلشید **
  سلام
  پست خیلی خوبی بود و همچنین پاسخ هایی که به کامنت ها دادید هم خیلی کامل و مفید بود.

  در جواب آخرین کامنت دیدم که اسم اهل حق رو آوردید،زمانی که دانشگاه میرفتم یکی از هم اتاقیام اهل حق بود، البته خودش خیلی متعصب نبود، بیشتر خانوادش. عقاید عجیبی داشتن.

  ببخشید یکم به پستاتون دیر سر میزنم این روزا سرم یکم شلوغه.
  سلام بر گلشید خانم دختر منطقی بلاگستان بیان 

  بله اهل حق یا اَلحَق 
  البته من راوی ادیان و مذاهب نیستم ولی اندکی میگم. 
  مردمان ساکتی هستند ، در کرمانشاه با چند پسر الحق ارتباط مدرسه‌ای فنی حرفه ای برای گرفتن مدرک داشتم. مردم ساکتی هستند و با من اقلا برخوردی نداشتند. ولی سبیل هاشون رو بلند میکنند و اصلا کوتاه نمی کنند. مذهب آنها به گفته برخی شیعه برحسب احترام خیلی زیاد به حضرت علی ع است ، برخی هم میگند نه متفاوته. 
  در دالاهو امامزاده دارند و اگر اشتباه نکنم سلطان سهاک گفته میشه. 
  بیشتر بخاطر سبیلهای بلند و بدنهای تنومند در خاطر می مانند. جدا از کرمانشاه ، آذربایجان هم اهل حق داره. 
  اهل حق های کرمانشاه کوردند و بیشتر در کرمانشاه و بعد لرستان ، قسمتی هم همدان و ایلام ، ولی بیشتر در کرمانشاه هستند. نماز و روزه خودشان دارند و من نمی دانم ، نپرسیدم و هرچه میدانم شنیدم. 
  اهل حق های کرمانشاه کوردی گورانی ، ولی اهل حق های آذربایجان ترکی آذربایجانی صحبت می‌کنند. در آذربایجان هم اکنون بیشتر شیعه دوازده امامی می شوند. شهرهایی را شنیدم ولی اسم نمیارم چون نمیدانم واقعا الان چگونه است. 
  همچنین همدیگر را یار صدا میکنند ، گفتم مردمان خوبیند و حالا مثلا بجای اشکان جان ، بگه یاراشکان. دیگه گفتار روزمره هست. 
  گلشید خانم ، کرمانشاه از اهل تسنن ، اهل تشیع و اهل حق و اندکی مسیحی و کلیمی تشکیل شده. 
  من به همه احترام می‌گذارم و خداروشکر احترام هم دارم. 

  نه خواهش می‌کنم ، چه حرفیه ، همینکه سر میزنی و نظر ارزشمندت میگذاری سپاس 

  تشکر از نظر ارزشمندت 

  در پناه خدا باشی. 
  Bahar 1999
  سلام چه خوبه که وبلاگی مثله وبلاگ شمارو پیدا کردم
  من زیاد از تاریخ نمیدونم ولی با خوندن مطالب وبلاگتون باعث شد بیشترجذب دونستن تاریخ بشم
  ممنون بابت پستای خوبتون اقا اشکان 🌷
  سلام بر بهار خانم 

  خواهش می‌کنم ، وظیفه منه که بعنوان محقق برای شما بنویسم. انشاءالله پستها بیشتر و غنی تر میشه. ممنون که می خوانید 

  این پست هم تاریخی پژوهشی بود ولی در نظرات به طرف مذهب کشیده شده و حیطه من تاریخ ادیان به معنی کاوش و جستجو در آنها نیست و عالم خود را می طلبد. علمای این حوزه باید کتاب بنویسند. 
  من تاریخ پژوه و ادبیات و... هستم. 

  تشکر از شما که می خوانید و نظر ارزشمند خودتان می گذارید. 

  تشکر و سپاس ویژه 

  در پناه خدا باشی. 
  ناشناس
  سلام
  این پستتون هم مثه همه پستاتون مفید بود... مثه همیشه یه چیزایی بهمون اضافه کردین
  یه سوال منم بپرسم؟
  اهل حق از چی پیروی میکنن؟
  سلام بر ناشناس 

  خواهش می‌کنم ، وظیفه هست. 

  هر مذهبی ، مناسک و آداب خودش داره. اول اینکه من عالم دین نیستم که جواب دادم و خودت واقفی که این موارد حتی توسط خیلی‌ها جواب داده نمیشه و حتی سفارش می کنند از مداخله و ورود در عقاید و ایمان و باور دیگران خودداری کنید. 
  من هم با شنیده ها نمی توانم بگم. کلا مردم ساکتی هستند ، من نسبت به همه خوبی پیش می گیرم و در جای مناسب سوالی می‌کنم ولی ادامه نمیدم. 
  پیروی اهل حق خودشان هستند که نمیشه در یک جمله گفت.  و بهتره که من هم چیزی نگم. 

  تشکر از نظر ارزشمند شما 

  در پناه خدا باشی. 
  ** گُلشید **
  ممنون از توضیحات کاملتون.

  بله این دوستمم که گفتم شیعه بودن و اتفاقا مردای فامیلشون همه سیبیل های بلندی داشتن و به گفته ی خودش یه روزای خاصی از سال رو هم نذری میدادن یه همچین چیزایی.
  اونا هم اصالتا کورد بودن.

  بله صد البته که باید به همه احترام بذاریم.
  سلام بر گلشید خانم دختر منطقی بیان 

  بله اهل حق ها اکثرا کورد هستند ، چنانچه گفتیم و می دانیم ایشان سبیلهای بلندی می گذارند. اتفاقا در کرمانشاه عبور و مرور زیاد دارند و گفتم مردم ساکتی هستند ولی سبیل بلند و اندام درشتی دارند. 
  اصطلاح سر به مهر رو شنیدم یعنی سبیل رو تا حالا کوتاه نکرده. 
  بله ، آداب و مناسک خودشون رو هم دارند. 

  تشکر از نظر ارزشمند شما 

  سپاس ویژه 

  در پناه خدا باشی. 
  سوته دلان
  جسارتا از اهل تسنن هستین؟
  سلام بر سوته دلان 

  از پرسیدن سوالات شخصی اجتناب بشه بهتره. 
  این یک پست ( مطلبی تاریخی ) بود و جنبه تاریخ پژوهی داره و تعیین کننده اینکه اشخاص چه مذهبی دارند نمی باشد. 
  من در بیشتر زمینه ها مطلب می نویسم و این پست هم قسمتی از بخش‌های تاریخی پژوهشی هست.
  من نامم و محل تولدم را نوشته ام و همه‌ی بچه‌های ایران را دوست دارم. 
  موفق باشید و در پناه خدا 
  سوته دلان
  سوال شخصیم مربوط به متننتون بود وگرنه قصد فضولی و دخالت تو زندگی مردم رو ندارم!
  موفق باشید
  در پناه حق
  سلام بر شما 

  شما هم موفق باشید. 

  در پناه خدا باشی. 
  ع . شکیبا
  سلام
  متن و برخی نظرات رو خوندم.
  در کل خوبه
  این بحث ها باعث روشنگری و افزودن معلومات خوانندگان میشه.
  الآن در وب کمتر وبلاگی هست که اینطوری بحث و سوال و جواب بشه.
  ان شاءالله موفق باشید
  سلام بر ع. شکیبا استاد گرامی ، که بشخصه روزهای اول از ایشان کسب مشورت کردم و نکاتی ارزنده برایم گفت. 

  بله خداروشکر ، وبم از لحاظ بحث و سوال گرم شده که مدتها از اینجور وبها کم دیده شده ، که بهمت دوستانی همانند شماست. و عرض تشکر دارم.

  کاملا درست می فرمائید که باعث روشنفکری میشه. واقعا چرخه سوال و جواب در فضایی بدور از جنجال بسیار مثبته و باعث روشنگری میشه. 
  تشکر که خواندید و نظر کارشناسی خود گذاشتید. 
  حقیقت من برای دوری از اشتباه به نظرات و پیشنهادات شما بزرگواران نیاز دارم تا اگر اشتباهی ناخواسته انجام شد ، ویرایش کنم. تشکر که اهمیت می دهید و مرا همراهی می کنید. 
  اگر اشتباهی داشتم ، به من بگویید تا ضمن اصلاح ، بهتر هم بشوم. 
  چنانچه پیامی را لازم دیدید که بگویید ولی نمی خواهید منتشر بشه ، ذکر کنید. یا به اولین پست من بروید که ارسال نظر خصوصی هم دارد. یعنی اولین پستم که در وب صفحه آخر میشه. 

  حقیقت به سوال شخصی از کاربری را ، جواب قطعی ندادم و فقط گفتم ، سوال شما جنبه شخصی داره. 

  استاد ، حاج آقا ، من نامم واقعیه و شهر زندگیم هم همین کرمانشاه هست. خداروشکر با نام واقعی خودم مطلب می نویسم و از اینستا و... دوری می‌کنم. 
  برای همین آدرس موتورهای ایرانی و ایمیلهای ایرانی از شما گرفتم. تا آرام آرام نصب و استفاده کنم. 

  تشکر بخاطر نظر ارزشمند شما 

  تشکر و سپاس ویژه از شما که وبم ارزیابی کردید و با گفته بالا مرا نیرو دادید. 

  واقعا ممنون ، در پناه خدا باشید. 
  افغانی ..
  فکر میکنم
  ارشد بر وزن افعل به معنی بزرگترین یا ره یافته ترین
  پس میشه صفت تفضیلی
  سلام بر جناب افغانی ، یا مهرداد خان 

  بسیار خوشحال شدم که وب مرا به نظر خود مزین کردید. 

  تشکر از اینکه در مطلبها مشارکت می کنید. 
  در مورد ارشد ، درسته بر یکی از باب های عربی قرار گرفته و من فکر میکردم که فعل امر آنهم در فاعل باشد. یعنی فاعل امریه.

  اکنون شما بهتر توضیح دادید و درسته ارشد بر وزن افعل به معنی بزرگترین یا ره یافته ترین ، صفت تفضیلی میشه. 

  خیلی ممنونم از ذکر این نکته. 

  تشکر و سپاس ویژه 

  در پناه خدا باشید. 
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  بسم تعالی
  وبلاگی از آموخته ها و دانسته هایم. مطالب اکثرا طبقه‌بندی و شناسه دار به اسم محقق اشکان ارشادی هستند. لطفا با ذکر نام در ابتدا و آخر مطلب رعایت کنید.
  و همانگونه که مستحضر هستید، بهترین تحقیقات و آموخته هایم را رایگان و با دسترسی آسان در اختیار همگان می گذارم.
  با تشکر اشکان ارشادی از کرمانشاه
  Copyright © https://ashkhani.blog.ir 2018
  پربیننده ترین مطالب
  نویسندگان